VIDEO | FCSB a câștigat derby-ul cu CSU Craiova! Vicecampioana a înscris golul victoriei, în prelungiri

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 28 noiembrie 2021, ora 23:09,
CSU CRAIOVA – FCSB

FCSB a învins-o pe CSU Craiova, în deplasare, cu 3-2, duminică seară, în derby-ul etapei a 17-a a Ligii I.

Inițial, partida a fost reprogramată la 20:15 pentru ca suporterii să poată fi prezenți în stadion în toată prima repriză. Chiar în ziua meciului, însă, autoritățile au anunțat că ora 21:00 nu mai reprezintă limita pentru accesul publicului la activitățile sportive.

Oltenii au început  tare, iar în primul minut Dan Nistor a creat prima ocazie de gol, dar a  alunecat în momentul execuției, iar balonul a trecut pe lângă poartă.

În minutul 12, Iulian Cristea a căzut peste Koljic în interiorul careului, iar arbitrul central al partidei a dictat penalty pentru CSU Craiova. Andrei Ivan a trannsformat de la punctul cu var, iar scorul a devenit 1-0.

FCSB a egalat cinci minute mai târziu. Dumiter a fructificat o centrare a lui Iulian Cristea. Mai mult, FCSB a trecut în avantaj pe tabela re marcaj, în minutul 39. Florin Tănase a centrat, iar Șut l-a învins pe portarul Pigliacelli.

CSU Craiova a restabilit egalitatea în minutul 57. Dan Nistor i-a pasat lui Cîmpanu, iar acesta a dus scorul la 2-2. FCSB a fost aproape de gol în minutul 75, când mingea șutată de Oaidă a nimerit bara.

Andrei Cordea a înscris golul victoriei, în prelungirile partidei. Centrarea i-a aparținut lui Constantin Budescu.

Au evoluat echipele:

CSU Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, M. Constantin, Screciu, Bancu (Căpăţînă ‘84) – Ivanov (Vînă ’46), Nistor, Baiaram (Cîmpanu ’46) – Ivan – Koljic, Markovic (Houri ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FCSB: Vlad – V. Creţu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Olaru (Stoica ’64), Şut (Ov. Popescu ‘82), Fl. Tănase – V. Gheorghe (Cordea ’46), Dumiter (Budescu ’64), Oct. Popescu (Oaidă ’70). Antrenor: Anton Petrea

csu craiovafcsbetapa 17liga 12-2fotbalrealitatea