VIDEO | FCSB – FC Botoșani 1-1! Roș-albaștrii rămân fără victorie în Liga 1 de la reluarea sezonului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 04 iulie 2020, ora 21:58,
FCSB – FC Botoșani

Partida s-a decis practic în decursul a 18 minute din prima repriză. Atunci s-au marcat ele două goluri și s-au dictat cele două eliminări.

Vicecampioana nu s-a putut impune în fața moldovenilor pe Arena Nțaională în etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 1. Asta în ciudat faptului că Florinel Coman a deschis scorul încă din minutul 13. A fost primul meci pentru șeptarul celor de la FCSB după trei săptămâni în care acesta a fost accidentat. Doar că bucuria gazdelor nu a durfat mult timp pentru că în interval de doar șase minute fața jocului avea să se schimbe. Mai întâi, Iulian Cristea a fost eliminat pentru un fault în postură de ultim apărător, apoi Țigănașu a egalat cun șut splendid de la aproape 30 de m.

Echilibrul s-a restabilit nu doar pe tabelă ci și în teren. Papa a văzut al doilea cartonaș galben și și-a lăsat echipa în 10 în minutul 31. Pe final de meci, Adrian Petre și Florin Tănase au ratat ocazii mari și șansa ca roș-albaștrii să câștige după o pauză de mai bine de patru luni în LIga 1. FCSB ajunge cel puțin pentru o zi pe podium, dar este la egalitate cu urmăritoarele Astra și FC Botoșani. Etapa următoare, vicecampioana se deplasează la Craiova, în timp ce moldovenii întâlnesc acasă Astra Giurgiu.

Situația de la FCSB, prin ochii lui Anghel Iordănescu

Fostul selecționer Anghel Iordănescu este invitatul lui Claudiu Giurgea la emisiunea ‘Realitatea Sportivă’ de la Realitatea Plus, duminică, de ora 18:00. Marele antrenor va discuta inclusiv despre situația de la FCSB.