VIDEO | FCSB, succes la limită cu Gaz Metan! O rezervă a făcut diferența

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 11 decembrie 2021, ora 23:24,
FCSB
FCSB

FCSB a învins-o pe Gaz Metan, scor 1-0, în cadrul etapei cu numărul 19 din campionatul intern.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Darius Olaru, în minutul 59.

În prima repriză, Ronaldo Deaconu a încercat să înscrie direct din corner, dar mingea a căzut pe plasa porții. Florin Tănase i-a oferit replica, după ce a încercat să înscrie direct dintr-o lovitură liberă, din poziție laterală, dar portarul medieșenilor a scos de sub transversală.

Ținut pe banca de rezerve, Keșeru a intrat la pauză și a avut o mare ocazie. A trimis cu efect, direct din lovitură liberă, pe lângă zid, dar mingea a fost respinsă de Vâlceanu.

Totuși, reduta gazdelor nu a ținut mult. În urma unui corner, mingea a ajuns la Olaru, intrat la pauză în locul lui Oaidă, care a preluat și a trimsi tare, „din drop”. Mingea a prins gazonul și a intrat în plasa porții apărate de Vâlceanu.

În cele din urmă, FCSB s-a impus cu 1-0 și continuă cursa de urmărire a liderului CFR Cluj. A acumulat 43 de puncte, după 19 runde. Ardelenii au 48 de puncte și un meci în minus. Miercuri, 15 decembrie, ocupanta locului doi va întâlni Rapid în derby-ul rundei.

De partea cealaltă, Gaz Metan se clasează pe locul 12, cu 19 puncte, după 19 etape scurse.

Echipele de start:

Gaz Metan: Vâlceanu – De Moura, Matricardi, Yuri, Dobrescu – Alceus, Santos – Șteau, Deaconu, Trif – Morar; Rezerve: Buzbuchi, Romeo, Sarr, Horj, Avram, Gașpar, Chamed, Grădinaru, Irobiso; Antrenor: Ilie Poenaru

FCSB: Vlad – Crețu, I. Cristea, Miron, Radunovic – Oaidă, Șut, Fl. Tănase – V. Gheorghe, Dumiter, Oct. Popescu; Rezerve: Straton, Haruț, Budescu, I. Stoica, Ov. Popescu, Olaru, Keșeru, Musi, Cordea; Antrenor: Toni Petrea