VIDEO | Victorie fabuloasă în derby! FCSB a câştigat la scor meciul cu CFR: Arlauskis eliminat, Moruţan, gol de pus în ramă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 19 martie 2021, ora 23:26,
FCSB bucurie Olaru

Derby-ul etapei cu numărul 28 din Liga 1, dintre FCSB şi CFR Cluj, disputat pe Arena Naţională, s-a terminat cu victoria ,,roş-albaştrilor”, scor 3-0.

Golurile partidei de la Bucureşti au fost marcate de Darius Olaru în minutul 49, după ce Chipciu de la CFR Cluj s-a împiedicat în minge, iar mijlocaşul FCSB-ului a şutat din prima, Florin Tănase, în minutul 62, după mai multe greşeli în apărarea ardelenilor, respectiv Olimpiu Moruţan, în minutul 78, după ce a prins un şut fabulos.

Prima repriză a meciului a fost dominată de FCSB. Cele mai mari ocazii le-au aparţinut lui Olimpiu Moruţan, Florin Tănase şi Florinel Coman.

Revenit în această perioadă la CFR Cluj, Arlauskis nu a prins decât o repriză în derby. Acesta a văzut cartonaşul roşu, după ce a avut o intrare în afara careului la Octavian Popescu. Prima repriză s-a terminat 0-0.

Repriza a doua a început cu FCSB în atac, iar minutul 49 aduce şi deschiderea scorului. Darius Olaru şutează fără şanse pentru Sandomierski, după ce Chipciu s-a împiedicat în minge.

Minutul 62. Gafă incredibilă în apărarea celor de la CFR Cluj. Florin Tănase marchează pentru 2-0, după ce mingea a ricoşat la el, în urma şutului trimis de Olaru în Burcă.

FCSB duce scorul la 3-0. În minutul 78 Olimpiu Moruţan şutează fabulos şi nu îi dă nicio şansă portarului advers. Meciul se termină cu victoria ,,roş-albaştrilor”

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe primul loc în Liga 1, cu 63 de puncte acumulate în urma celor 28 de jocuri disputate până acum în campionat.

De cealată parte, CFR Cluj se află în continuare pe locul 2 în Liga 1, cu 60 de puncte strânse în cele 28 de partide jucate până acum, în acest sezon.

Sursa foto: Credit- MB Media, Profimedia Images

Citeşte şi Mesaj pentru Gigi Becali înaintea derby-ului FCSB – CFR: ,,Să nu mai vândă jucători dacă vrea titlul”