VIDEO | FCSB, victorie în meciul cu FC Botoșani! Moldovenii au deschis scorul

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 21 noiembrie 2021, ora 23:27,
FCSB
FCSB

FCSB a învins-o pe FC Botoșani, scor 3-1, într-un meci disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei a 16-a, prima a returului sezonului regulat a Ligii I.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 24. Dawa a trimis în adâncime, Fili a deviat pentru Ongenda, care a combinat superb cu Braun, iar acesta a deschis scorul.

După pauză, FCSB a căutat golul egalizator, iar în minutul 51 Tănase a șutat spre poarta oaspeților, dar mingea a fost blocată de Racovițan. La următoarea fază, Tănase a șutat în diagonală, pe colțul scurt, dar Pap a reținut. Șapte minute mai târziu, Keșeru a primit mingea cu spatele la poartă, a deviat pentru Tănase, dar acesta a șutat peste poartă.

FCSB a restabilit egalitatea în minutul 77. Octavian Popescu i-a pasat lui Vali Gheorghe, iar atacantul a înscris cu un șut superb. Vicecampioana en-titre a României a intrat în avantaj în minutul 86, când Ianis Stoica a fructificat o centrare a lui Constantin Budescu.

La ultima fază a meciului, Florin Tănase a marcat pentru 3-1, cu un șut plasat.

Au evoluat echipele:

FCSB: Vlad – V. Creţu, Vinicius, Miron, Ov. Popescu – Olaru (Gheorghe ’69), Ad. Şut, Tănase – Cordea (Stoica ’69), Keşeru (Budescu ’59), Oct. Popescu (Oaidă ’90). Antrenor: Toni Petrea

FC Botoşani: E. Pap – Racoviţan, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu – Papa (Fili ’22, Tîrcoveanu ’88), Edjouma – Braun, E. Florescu , Santos (Jaja ’62) – Ongenda. Antrenor: Marius Croitoru

FCSB ocupă locul secund, cu 34 de puncte, la 8 „lungimi” de liderul CFR Cluj, în timp ce FC Botoșani e pe 5, cu 27 de puncte.

liga 11-1fotbaletapa 16botoșanifcsbrealitatea