FCSB, victorie în prelungiri cu Chindia! Un penalty a modificat tabela

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 octombrie 2021, ora 23:03,
FCSB – Chindia Târgovişte

FCSB a obţinut o nouă victorie în Liga 1, după ce a învins-o pe Chindia Târgovişte, în deplasare, cu emoţii, în etapa a 11-a, scor 1-0.

Unicul gol al întâlnirii de pe arena ,,Ilie Oană” a fost reuşit de către Constantin Budescu, care a transformat un penalty în minutul 90+6, după ce lovitura de la 11 metri a fost obţinută în urma unui henţ al gazdelor.

Elevii lui Edi Iordănescu s-au impus la limită în meciul de la Ploieşti, deşi au jucat aproape toată partida în superioritate numerică. Kocic de la Chindia a fost eliminat în minutul 8 al jocului.

În urma acestui rezultat, FCSB a urcat pe locul 2 în Liga 1, unde a acumulat 21 puncte acum. De partea cealaltă, cei de la Chindia Târgovişte au rămas pe locul 10 în Liga 1, cu 13 puncte acumulate din 11 etape disputate.

Meciul nu a fost unul foarte spectaculos, dar totuşi cele două echipe au nimerit de două ori bara. Prima le-a aparţinut dâmboviţenilor, care au lovit bara lui Vlad, în minutul 8, al o centrare a lui Daniel Popa.

Roş-albaştrii au nimerit bara în minutul 45+4. Keşeru a şutat puternic de la 13 metri, din întoarcere, mingea s-a dus în transversală, apoi a fost prinsă de Cătălin Căbuz.

Cum au arătat echipele de start în meciul de azi

Chindia: Căbuz – T. Căpușă, Celea, P. Iacob, C. Dinu – Dulca, Kocic – D. Popa, C. Șerban, D. Popadiuc – D. Florea
Rezerve: Moldovan – Corbu, Matiș, Jipa, Ad. Ioniță, Cherchez, Suciu, Martac, Atanase
Antrenor: Emil Săndoi

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Cordea, Keșeru, I. Stoica
Rezerve: Straton – Haruț, Budescu, Dumiter, I. Cristea, V. Gheorghe, Perianu, Oaidă, Musi
Antrenor: Edi Iordănescu