LIVE / Argentina este noua campioană mondială! Sud-americanii au învins Franța la loviturile de departajare

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 18 decembrie 2022, ora 19:06,
Lionel Messi

Argentina și Franța oferă un spectacol de calitate în finala Campionatului Mondial din Qatar, scorul după 90 de minute fiind 2-2.

Kylian Mbappe a marcat de 2 ori într-un minut, după ce Argentina avea 2-0 în minutul 36

Argentina avea 2-0 la pauză, după ce Lionel Messi a deschis scorul în minutul 23, din penalty, iar Angel di maria a majorat diferența în minutul 36, după un contraatac al sud-americanilor.

Nemulțumit de felul în care evolua Franța, campioana mondială, selecționerul Didier Deschamps a făcut două înlocuiri în minutul 41. El i-a chemat pe banca de rezerve pe Ousmane Dembele și Antroine Griezman, trimițându-i în teren pe Randal Kolo Muani și Marcus Thuram.

Și repriza a doua a fost controlată de argentinieni, dar în ultimul sfert de oră Franța a arătat de ce este campioană mondială. În minutul 79 a obținut un penalty, transformat de Kylian Mbappe, iar același jucător a egalat după câteva secunde, cu un șut puternic din careu.

Min. 91: Au început prelungirile. În ultimele secunde ale primelor 90 de minute Olivier Giroud a primit cartonaș galben pentru proteste, deși a fost schimbat în minutul 41

Min. 109: GOOOL Argentina, 3-2! Lionel Messi readuce echipa sud-americană în avantaj, după ce a reluat în plasă de la 4-5 m

Min. 118: GOOOL Franța, 3-3! Kylian Mbappe eglaează din penalty cu 2 minute înainte de terminarea prelungirilor

Lusail Iconic Stadium (Lusail). Spectatori: 88.966

Marcatori: Messi (23-p), di Maria (36) / Mbappe (80-p, 81)

Argentina: Em. Martinez – Molina (91 – Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (120 – Dybala) – de Paul (102 – Paredes), Fernandez, MacAllister – di Maria (64 – Acuna) – Messi, Alvarez (102 – La. Martinez). Selecționer: Lionel Scaloni

Franța: Lloris – Kounde (120 – Disasi), Varane (113 – Konate), Upamecano, T. Hernandez (71 – Camavinga) – Rabiot (96 – Fofana), Tchouameni – Dembele (41 – Kolo Muani), Griezmann (71 – Coman), Mbappe – Giroud (41 – Thuram). Selecționer: Didier Deschamps

Au arbitrat: Szymon Marciniak – Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toți din Polonia); rezervă: Ismail Elfath (Statele Unite)

Cartonașe galbene: (45+7), Acuna (90+8), Paredes (114) / Rabiot (55), Thuram (87), Giroud (90+5)