Finlandezii, speriați de România: „Ei sunt favoriți. Niciodată nu am învins!”. Părerea bosniacilor

România face parte din grupa B3 a Ligii Naţiunilor, acolo unde a fost repartizată Finlanda, Bosnia şi Muntenegru.
După ce muntenegrenii și-au exprimat opinia cu privire la tragerea la sorți ce a avut loc la Nyon, a venit și rândul celorlalte două reprezentante ale grupei. Din partea finlandezilor a vorbit selecționerul Markku Kanerva.
”Românii sunt în mod cert favoriți, au echipă foarte bună. O grupă interesantă. Nu ușoară, dar nici cea mai dificilă. E bună pentru noi. B4 ar fi fost mult mai grea. Românii au fost la un singur punct de calificarea în play-off-ul pentru Mondial, au echipă foarte bună. Când eram antrenor interimar al naționalei, în 2015, am jucat împotriva lor, la București, am făcut 1-1. Ei sunt în mod cert favoriți, dacă privești clasamentul FIFA”, a avertizat Markku Kanerva, selecționerul Finlandei.

Și un jurnalist finlandez, Jonas von Wendt, de la Hufvudstadsbladet (HBL), a făcut o analiză a grupei și a punctat următoarele:
”România este nuca nu greu, ci cel mai greu de spart în Nations League. Cea mai solidă formație, împotriva căreia Finlanda chiar nu a avut niciodată meciuri ușoare de-a lungul timpului. Niciodată nu am învins-o!”, a declarat Jonas von Wendt.
CITEȘTE ȘI –>> Gică Popescu, în extaz după ce a aflat grupa din Liga Naţiunilor: ,,Suntem principalii favoriţi”
Evident, nu putea lipsi și reacția bosniacilor cu privire la grupa din Liga Națiunilor. Chiar căpitanul Bosniei, Edin Džeko, a vorbit despre situația grupei.
”Toate echipele din grupa noastră sunt mai mult sau mai puțin la același nivel. Toate au calitatea de a se lupta pentru primul loc. Ne așteaptă partide tari, echilibrate. Trebuie să dăm maximum, pentru că Liga Națiunilor poate fi o cale spre Euro. Fiecare competiție e importantă pentru noi, nu suntem genul care tratează vreun joc superficial. Nu există alibi, asta e grupa și depinde de noi să arătăm tot ce avem mai bun”, a prefațat și atacantul lui Inter Milano, ajuns la 35 de ani.