Florentin Petre este optimist înaintea debutului României la EURO U21: „Cred că putem face 4 sau 5 puncte în grupă”

Fostul internațional Florentin Petre, care a participat la prima ediție a Campionatului European de fotbal U21 la care România a fost prezentă, cea din 1998, consideră că ‘tricolorii’ pregătiți de Daniel Pancu au șansa de a câștiga 4 sau 5 puncte în grupa de la EURO 2025, chiar dacă au adversari redutabili precum Spania sau Italia.
Naționala poate egala performanța din 2019
‘E o grupă grea, cu echipe puternice. Spania și Italia sunt favorite după părerea mea, dar și noi avem jucători buni. Slovacia va avea sprijinul publicului, dar dacă suntem uniți și luptăm până la capăt, putem scoate rezultate bune. Cred că meciul cu Spania va fi cel mai greu din grupă. Dacă echipa joacă serios și nu se sperie de adversari, cred că putem face 4 sau chiar 5 puncte. Asta ne-ar putea ajuta să mergem mai departe’, a declarat Petre, pentru AGERPRES.
El afirmă totodată că naționala de tineret a României poate egala performanța din 2019, când a atins faza semifinalelor, dar cel mai important este debutul la turneul final.
‘Eu cred că se poate egala performanța din 2019 când am atins faza semifinalelor. Avem jucători talentați și, dacă se pregătesc bine și intră pe teren cu încredere, pot ajunge în semifinale. Totul depinde de cum încep turneul și cum se leagă jocul între ei’, a precizat Petre.
Actualul antrenor secund al echipei Dinamo a făcut parte din echipa națională care a participat pentru prima oară la EURO U21, cu Victor Pițurcă selecționer: ‘Generația din 1998 a fost generația care a marcat prima noastră calificare la un turneu final U21. Și pot spune că am făcut parte dintr-o echipă talentată și mulți dintre noi au ajuns ulterior la echipa națională de seniori. Este evident că fotbalul românesc a evoluat de atunci, iar tinerii de azi beneficiază de o infrastructură și un suport mai bine dezvoltate’.
România U21 a evoluat în opinia lui Florentin Petre în ultima perioadă, acesta fiind rezultatul meciurilor pe care le au fotbaliștii la un nivel înalt.
‘Este foarte important că naționala de tineret a reușit această a patra calificare consecutivă. Arată că se muncește bine la nivel de juniori și că avem jucători talentați, care pot face față la nivel european. Dacă tinerii joacă des la echipele de club, vor fi tot mai pregătiți și pentru națională. Sunt mai mulți care pot ajunge la naționala mare, dar totul ține de cum vor munci de acum înainte. Nu vreau să dau nume, pentru că toți merită o șansă. Dar dacă rămân serioși și joacă meci de meci bine, sigur îi vom vedea sus’, a adăugat Florentin Petre.
Cu Victor Pițurcă selecționer, România U21, cu o echipă din care făceau parte jucători precum Bogdan Lobonț, Cosmin Contra, Adrian Iencsi, Florentin Petre, Cătălin Hîldan, Eugen Trică sau Ionel Dănciulescu, a reușit în 1998, să se califice pentru prima oară la o ediție a Campionatului European, care a avut loc în acel an la București.
România U21 a pierdut atunci toate cele trei partide disputate, cu Olanda, Germania și Rusia, încheind turneul pe locul 8 (ultimul).
Selecționata de tineret a României va evolua în perioada 11-28 iunie la Campionatul European U21 din Slovacia, aceasta urmând să fie cea de-a patra participare consecutivă la un turneu final.
‘Tricolorii’ vor întâlni în grupa A reprezentativa Italiei, la Trnava, pe 11 iunie, iar ulterior vor evolua împotriva Spaniei, pe 14 iunie, și Slovaciei, pe 17 iunie, la Bratislava.
Cel mai bun rezultat al României în cele patru participări de până acum la Campionatul European de tineret (1998, 2019, 2021, 2023) l-a înregistrat în 2019, când a atins faza semifinalelor, reușind totodată și calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.
La ultima ediție a EURO U21, organizată de România împreună cu Georgia, naționala de tineret a încheiat pe ultimul loc al grupei din care mai făceau parte Spania, Ucraina și Croația, cu doar 1 punct.