Florin Bratu, încântat de atitudinea elevilor săi pe teren: „Jucătorii au simțit că trebuie să aibă orgoliu!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 25 martie 2022, ora 19:52,
Florin Bratu, sursa foto: frf.ro

Florin Bratu s-a declarat mulțumit de atitudinea elevilor săi de la România U21, după victoria cu 2-1 obținută în fața reprezentativei similare a Finlandei.

Florin Bratu a acuzat, însă, numărul mare de indisponibili din bazinul de jucători pe care îl are în vedere pentru România U21.

,,Sincer, după o primă repriză destul de modestă, am încercat la pauză să reglăm lucrurile. Mă bucur că cei care au intrat au făcut-o bine, au înscris. Ne lipsește jumătate de echipă față de ultima acțiune. Nu e ușor , dar ăsta e sistemul la noi, la națională.

Mă bucur că au avut orgoliu în partea secundă. Trebuie să felicit adversarul. Au făcut un meci bun, interesant, ne-au surprins de multe ori. Pentru mine, așa cum am spus-o și la conferința de presă, sunt importante în momentul de față, pe lângă joc, și rezultatele. Doar așa putem avea o atmosferă bună”, a spus Florin Bratu.

Selecționerul echipei U21 a României spune că se bucura pentru această victorie, chiar dacă este vorba un meci de pregătire, deoarece are nevoie de o atmosferă pozitivă în vestiar.

,,Am văzut aseară victoria celor din Macedonia de Nord. Sunt puțini fotbaliști care joacă în țări importante. Am văzut spirit! Cu spiritul au scos campioana europeană. Mesajul meu, în fotbalul ăsta blamat pe care îl avem noi, este să avem cât mai puține scuze”, a încheiat Florin Bratu.