Franța face plângere oficială la FIFA! Care e nemulțumirea campioanei mondiale

Articol de Dan Istratie - Publicat joi, 01 decembrie 2022, ora 13:03,
Cupa Mondială. Foto: Profimedia

Confuzia generată de golul francez anulat de VAR în finalul meciului cu Tunisia (scor 0-1), miercuri la Doha, a determinat selecţionata Franţei să pregătească o plângere oficială în atenţia FIFA, informează AFP.Conduşi din minutul 68 prin golul marcat de tunisianul Wahbi Khazri, francezii au crezut că au egalat după o ultimă centrare a lui Aurelien Tchouameni, de pe partea stângă a atacului francez,fructificată de Antoine Griezamann, care a trimis balonul în plasă, după o respingere a lui Montassar Talbi, în minutul 90+8.După ce jocul a fost reluat şi apoi arbitrul neozeelandez Matthew Conger a fluierat încheierea partidei, arbitrajul video a bulversat finalul întâlnirii şi, după vizionare, l-a făcut pe central să semnaleze o poziţie de ofsaid la jucătorul lui Atletico Madrid, în momentul centrării lui Tchouameni.Jocul s-a reluat câteva secunde, înainte de un alt fluier final, la scorul de 1-0.”Pregătim o plângere în urma golului lui Antoine Griezmann, refuzat în mod greşit, din punctul nostru de vedere. Această plângere trebuie trimisă la FIFA în termen de 24 de ore de la încheierea meciului”, a precizat Federaţia Franceză de Fotbal (FFF).