Franța învinge Danemarca cu 2-1 și se califică în optimile CM 2022! Kylian Mbappe a fost decisiv

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 20:10,
Kylian Mbappe

Naționala de fotbal a Franței este prima echipă sigură de prezența în optimile Campionatului Mondial din Qatar, după 2-1 cu Danmearca în Grupa D.

Golul victoriei Franței cu Danemarca a fost marcat de Kylian Mbappe, în minutul 86

Kylian Mbappe a marcat ambele goluri ale echipei antrenată de Didier Deschamps, în minutele 61 și 86, iar pentru Danemarca a punctat Christensen, în minutul 68.

În urma acestui rezultat, Franța a acumulat 6p după 2 etape și a obținut biletele pentru optimile de finală, deoarece nu mai poate fi ajunsă de Danemarca și Tunisia, ambele cu 1p. locul 2 este ocupat de Australia, cu 3p.

Etapa a 3-a, la finalul căreia vom afla a doua echipă calificată în optimi din Grupa D, are loc miercuri, 30 noiembrie, de la ora 17:00, după următorul program: Australia – Danemarca și Tunisia – Franța.

Franța – Danemarca 2-1 (0-0); Grupa D

Stadium 974 (Doha)

Marcatori: Mbappe (61, 86) / Christensen (68).

Franța: Lloris – Kounde, Varane (75 – Konate), Upamecano, T. Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembele (75 – Coman), Griezmann (90 – Fofana), Mbappe – Giroud (63 – Thuram). Selecționer: Didier Deschamps

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Nelsson, Christensen – Kristensen (90 – Bah), Hojbjerg, Eriksen, Maehle – Lindstrom (85 – Norgaard), Cornelius (46 – Braithwaite), Damsgaard (73 – Dolberg). Selecționer: Kasper Hjulmand.

Au arbitrat: Szymon Marciniak – Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toți din Polonia); arbitru de rezervă: Ma Ning (China)

Cartonașe galbene: Kounde (43) / Christensen (20), Cornelius (23).