Gabriela Ruse, calificată în finala de la Palermo

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 24 iulie 2021, ora 21:26,
Gabriela Ruse/Sursa foto:Axel Heimken/dpa/Alamy Live News/Profimedia Images

Gabriela Ruse s-a calificat în finala turneului de tenis feminin de la Palermo, după ce a trecut în faza semifinalelor de Oceane Dodin, numărul 120 WTA.

După un meci infernal de trei ore şi un minut de joc, Gabriela Ruse a trecut de sportiva din Franţa care venise cu mari speranţe la acest turneu de tenis feminin.

6-7, 7-6, 6-1 a fost scorul final al partidei dintre Ruse şi Dodin, disputată sâmbătă în cadrul competiţiei desfăşurate în Italia, în proba de simplu feminin.

În marea finală de la Palermo, Gabriela Ruse se va duela cu învingătoarea meciului Danielle Collins (SUA, 44 WTA şi cap de serie 1) – Shuai Zhang (China, 57 WTA şi cap de serie 4).

Pentru că a ajuns în finala turneului italian, Gabriela Ruse va încasa un cec în valoare 13.224 de euro şi 180 de puncte, iar dacă va cuceri trofeul va primi un cec de 23.548 de euro şi 280 de puncte WTA.

Citeşte şi GABRIELA RUSE CONFIRMĂ SUCCESUL DE LA HAMBURG! ROMÂNCA A AJUNS ÎN SFERTURI LA PALERMO