George Pușcaș este erou la Genoa după victoria cu Benevento! Elogii în presa italiană pentru român

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 22 ianuarie 2023, ora 09:23,
George Pușcaș

Genoa a învins Benedetto cu 2-1, în deplasare, în Etapa a 21-a din Serie, B, golul victoriei fiind marcat de George Pușcaș în minutul 90+4.

Pușcaș a marcat cu o lovitură de cap de atacant veritabil”, a scris Gazzetta dello Sport

În urma acestui rezultat, Genoa a ajuns la 5 victorii în ultimele 6 meciuri și ocupă locul 3 în clasament, la egalitate de puncte cu Reggina, aceasta având un golaveraj mai bun. Lider este Frosione, cu 42p.

Pușcaș a fost folosit din minutul 70, când l-a înlocuit pe Massimo Coda și a marcat cu o lovitură de cap. Celălalt român de la Genoa, Radu Drăgușin, a fost integralist, având o evoluție solidă.

Când meciul părea că se îndreapta spre un egal, el a transformă un assist într-un gol care aduce de trei puncte prețioase pentru Grifoni”, au scris cei de la Tuttomercatoweb, despre George Pușcaș, căruia i-au dat nota 7.

Foarte atent în centrul apărării pe pasele verticale ale jucătorilor de la Benevento. Providential în prima repriza, când a blocat o centrare foarte bună a lui Improta”, a punctat aceeași publicație în ceea ce îl privește pe Radu Drăgușin, care a primit 6,5.

Pușcaș a adus victoria cu un gol la ultima fază, marcat cu o lovitură de cap de atacant veritabil”, a scris și Gazzetta dello Sport.