Germania remizează cu Spania, 1-1 și visează la calificarea în optimi! Ambele goluri au fost marcate de rezerve

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 27 noiembrie 2022, ora 23:11,
Germania
Germania

Naționala Germaniei păstrează șanse de calificare în optimile CM din Qatar, după ce a remizat cu Spania, 1-1, în Etapa a 2-a din Grupa E.

Germania se poate califica în optimi de pe locul 2, după remiza cu Spania

Spania a început meciul în forță, Olmo lovind bara transversală și cea laterală la aceeași fază. În prima jumătate de oră au fost consemnate alte trei ocazii mari ale elevilor lui Luis Enrique și un șut pe lângă poartă al lui Gnabry, în contul Germaniei.

Rudiger a marcat în minutul 40, după o lovitură liberă, fără să aibă vreun adversar într-o rază de 2 metri în careul spaniolul, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Spania a început în forță și repriza a doua, cu o nouă ocazie a lui Olmo, după care Morata a deschis scorul în urma unei centrări a lui Alba.

Din minutul 70, însă, pe teren a existat o singură echipă, Germania, care a controlat jocul și a egalat în minutul 83, prin Fullkrug.

După acest rezultat, Germania are 1p și se califică în optimi dacă învinge Costa Rica în ultima etapă și Japonia pierde cu Spania.

Spania – Germania 1-1 (0-0); Grupa E

Al Bayt Stadium (Al Khor). Spectatori: 68.895

Marcatori: Morata (62) / Fullkrug (83).

Spania: Simon – Carvajal, Rodri, Laporte, Alba (82 – Balde) – Gavi (66 – Williams), Busquets, Pedri – Asensio (66 – Koke), Olmo, Torres (54 – Morata). Selecționer: Luis Enrique

Germania: Neuer – Kehrer (70 – Klostermann), Sule, Rudiger, Raum (87 – Schlotterbeck) – Kimmich, Goretzka – Gnabry (85 – Hofmann), Gundogan (70 – Sane), Musiala – Muller (70 – Fullkrug). Selecționer: Hansi Flick

Au arbitrat: Danny Makkelie – Hessel Steegstra, Jan de Vries (toți din Olanda); arbitru de rezervă: Istvan Kovacs; arbitru de linie de rezervă: Vasile Marinescu; asistent în camera VAR: Mihai Artene

Cartonașe galbene: Busquets (44) / Kehrer (37), Goretzka (58), Kimmich (60).