Germanii nu-și revin după eșecul în fața României la Turul de Elită U19 pentru CE 2024: „Speranțele sunt deja îngropate”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 18:07,
România – Germania 3-2

Echipa U19 României a învins Germania cu 3-2 (2-1), la Vrbovec (Croaţia), golul victoriei fiind înscris la ultima fază.

Germania nu mai are nicio șansă să ajun gă la CE 2024, după eșecul în fața României

Meciul a contat pentru Grupa a 6-a a turului de elită al Campionatului European de fotbal Under-19 din 2024.

Patrick Dulcea (28), Alexandru Stan (43), Adrian Mazilu (90’+4) / Dzenan Pejcinovic (30, 62)

În celelalte meciuri din grupă s-au înregistrat rezultatele: Turcia – România 2-0, Croația – Germania 2-1 și Turcia – Croația 2-1.

Ca urmare, Turcia este lider cu 6p, urmată de Croația și România, ambele cu 3p, dar departajate de golaveraj (0, față de -1) și Germania, fără niciun punct.

La turneul final din Irlanda de Nord (15-28 iulie) ajung câştigătoarele celor şapte grupe de la turul de elită. Selecţionata României a participat la două ediţii ale competiției, în 2011 şi 2022. Întrecerea de anul viitor va fi găzduită de țara noastră.

Toate speranțele sunt deja îngropate”, scrie presa germană

Presa germană nu a avut milă de echipa pregătită de Christian Worns. „După un start fals contra Croației, Germania U19 era sub o mare presiune la meciul cu România, având în vedere că doar câștigătoarea grupei se califică la turneul final din Irlanda de Nord.

Germania a căutat pe final golul victoriei, dar România s-a apărat foarte bine și a lansat atacul decisiv în prelungiri. Mazilu a marcat golul de 3-2, care a fost suficient pentru victoria underdog-ului”, a scris Kicker.

Dramă: European ratat de tinerii Germaniei! Naționala U19 și-a luat adio de la visul privind participarea la Campionatul European în urma unui gol marcat târziu de România.

Dzenan Pejcinovic, de la VfL Wolfsburg, a marcat ambele goluri pentru Germania, însă Adrian Mazilu a înscris golul decisiv în prelungiri”, au punctat cei de la Sport1.

Dubla lui Dzenan Pecinovic nu a putut evita eșecul contra României. A lăsat un gust amar în special golul de aur marcat în al patrulea minut suplimentar de Adrian Mazilu.

Având în vedere că doar câștigătoarea grupei se califică la turneul final, toate speranțele Germaniei sunt deja îngropate”, a completat publicația Focus.