Gică Hagi, nemulțumit după Farul – FCSB 0-1: „Meritam să câștigăm, să înscriem cel puțin 3 goluri”. Ce a spus despre Ianis la Galatasaray

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat luni, 01 aprilie 2024, ora 09:19,
Gheorghe Hagi

Gică Hagi consideră că Farul ar fi meritat să câștige derby-ul de pe teren propriu cu FCSB. Campioana a pierdut la limită, scor 0-1 la Ovidiu.

„A prins o zi bună (n.r. Târnovanu). Am avut șansele noastre. Cel puțin în prima repriză am jucat foarte bine. A doua și una, și alta, am făcut ce trebuie. Din păcate nu ne-am atins obiectivul, de a marca goluri. Când nu marchezi goluri în fotbal se dovedește că nu ai cum să câștigi.

Ei au fost periculoși la fazele fixe, au dat gol și ăsta e fotbalul. E greu să accepți, dar asta e realitatea. Nimeni din vestiar nu cred că e fericit atunci când pierdem. Eu nu sunt fericit. Nu le-am repetat, le-am arătat că FCSB este periculoasă la fazele fixe.

Au jucat foarte bine, meritam să câștigăm, meritam să înscriem cel puțin 3 goluri. Parcă văd meciurile din tur, din noiembrie 2023, când am pierdut în ultimele minute la Constanța.

Rămânem cu lucrurile bune și încercăm să eliminăm ce am făcut prost. Puține lucruri, dar trebuie să eliminăm. Suntem acolo la cupele europene. Trebuie să câștigăm, mai sunt meciuri.

Ne cunoaștem foarte bine. Doar micile detalii fac diferența, doar execuția unui jucător. Echipele din țară nu pot să te surprindă cu absolut nimic. Ne știm toți, ne știm între noi. Important e să joci bine colectiv.

Fazele fixe în fotbal contează. Noi ne uităm doar la noi, la ce facem. Sperăm să ajungem cât mai sus. Unii au fost plecați la loturile naționale, mi-a fost greu să-i mânuiesc pe toți”, a fost discursul lui Gică Hagi după Farul – FCSB 0-1.

„V-am zis despre Ianis. El este focusat la Alaves. Mai are până vară și mai are contract cu Rangers. Nu știu nimic, eu vă zic ce știu eu”, au fost cuvintele lui Gică Hagi.