Gigi Becali i-a făcut deja lotul lui Edi Iordănescu la echipa naţională: ,,Va câştiga meciuri cu ei”

Gigi Becali, patronul lui FCSB, nu s-a supărat pen tru plecarea lui Edi Iordănescu de la echiap sa, iar acum îi dă deja sfaturi pentru noua poziţie pe care o ocupă.
Convins că Edi Iordănescu nu este o persoană răzbunătoare, finanţatorul ,,roş-albaştrilor” propune încă două nume la echipa naţională. Gigi Becali face lobby pentru vedetele sale pe care speră să încaseze milioane bunde de euro în viitor.
Omul de afaceri abia aşteaptă să îi vadă la prima reprezentativă pe Octavian Popescu, cel mai în vogă jucător al FCSB-ului în ultimele zile, dar şi pe Ianis Stoica, atacant ce a impresionat în acest sezon de Liga 1.
,,Tavi Popescu abia acum apare, nu a jucat până acum la echipa națională. Tavi, Ianis Stoica abia acum apar. Edi Iordănescu are noroc… va câștiga meciuri cu Tavi Popescu și cu Ianis Stoica! Cunoaște jucătorii”, a declarat Gigi Becali, pentru AS.ro.
Pariul surpriză al lui Gigi Becali pentru naționala lui Edi Iordănescu: „O să vedeți!”
De-a lungul timpului, FCSB a fost printre echipele cu cei mai mulți jucători convocați la acțiunile primei reprezentative a României.
Iar acest lucru este de așteptat să nu se schimbe nici în perioada următoare, mai ales că noul selecționer a fost numit Edi Iordănescu, fost antrenor al ”roș-albaștrilor” în prima parte a actualului sezon.
În timpul mandatului său la echipa națională, Mirel Rădoi a mizat pe mai mulți fotbaliști de la FCSB: Florin Tănase, Florinel Coman, Darius Olaru sau Iulian Cristea, dar și pe Andrei Cordea.
Despre Cordea, care a fost debutat de fostul selecționer și a bifat două selecții, Gigi Becali a afirmat că va deveni un jucător indispensabil pentru echipa națională în următorii ani.
”Eu mizez, de exemplu, la națională, și pe Cordea. O să vedeți!”, a declarat Gigi Becali, pentru la Pro X.
Cotat la 1,1 milioane de euro, Andrei Cordea a ajuns la FCSB în vara anului trecut, de la Academica Clinceni. În această ediție de campionat a marcat de trei ori și a pasat decisiv de cinci ori în 20 de partide jucate.