Gimnastică, CE Rimini: David Puicea, locul 8, ultimul, în finala juniorilor la sărituri

Articol de Dan Istratie - Publicat sâmbătă, 27 aprilie 2024, ora 12:13,
david-frg
david-frg

Gimnastul David Puicea s-a clasat, sâmbătă, pe locul 8, ultimul, în finala juniorilor la sărituri, la Campionatul European de la Rimini.

Puicea a avut o medie de 13.283 puncte (13.766 şi 12.800), cu care s-a clasat pe locul 8.

Medalia de aur a revenit sportivului britanic Sol Scott (medie de 14.466 puncte).

În calificări, gimnastul tricolor a avut o medie de 13.816 (13.800 şi 13.833), cu care s-a clasat pe locul 5.

În concursul pe echipe, România, cu David Puicea, Alexandru Ionescu şi Sebastian Torcică, a ocupat locul 20, cu un total de 212.962 puncte. Medaliile au fost câştigate de Marea Britanie, aur (240.258 puncte), Italia, argint (240.230) şi Franţa, bronz (238.796).

La individual-compus, David Puicea s-a clasat pe locul 37, cu 73.232 puncte, Alexandru Ionescu pe 49, cu 70.264 puncte şi Sebastian Torcică pe 51, cu 69.466 puncte.

La seniori, România a încheiat pe locul 25 din 30 de participante şi fără vreo calificare în finalele pe aparate.

Rimini va găzdui şi competiţia similară feminină, între 2-5 mai, iar între participante se va afla şi echipa României.