Grecia: Victorie la Salonic pentru PAOK, 3-2 cu liderul AEK Atena

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat duminică, 28 aprilie 2024, ora 22:25,
Răzvan Lucescu

Echipa greacă PAOK Salonic, condusă de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-2, gruparea AEK Atena, în etapa a opta a play-off-ului campionatului elen.

Gazdele au deschis scorul prin Konstantelias, în minutul 3, dar Pineda a egalat situaţia pe tabela de marcaj, în minutul 9. Oaspeţii au preluat conducerea în minutul 75, prin golul marcat de apărătorul Domagoj Vida. PAOK a reuşit să egaleze în minutul 81, când Giannis Konstantelias a înscris al doilea său gol. Însă gazdele au marcat golul victoriei, în minutul 90, prin Abdul Baba Rahman, şi elevii lui Răzvan Lucescu s-au impus cu 3-2.

Cu această victorie, PAOK a trecut pe locul al treilea în campionat, cu 71 de puncte, la egalitate cu formaţia de pe locul secund, Panathinaikos, şi la patru puncte de lider, AEK Atena.