Handbalistele de la Rapid au debutat cu dreptul în Champions League! Victorie clară la Zagreb

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 10 septembrie 2022, ora 20:55,
Handbalistele de la Rapid au învins Lokomotiva Zagreb cu 31-27 și vor juca în Etapa a 2-a, pe teren propriu, cu Brest

Echipa feminină de handbal Rapid a câștigat primul meci din Grupa B a Champions League, câștigând în deplasare cu Lokomotiva Zagreb, 31-27.

Rapidistele au condus tot meciul cu Lokomotiva Zagreb, cu excepția primelor 5 minute

Echipa gazdă a avut un start mai bun de meci, însă campioanele României au recuperat repede și au trecut în avantaj. Rapidistele au intrat în avantaj la pauză cu patru goluri, 16-12.

După pauză, Rapid și-a consolidat avantajul și a închis partida cu 31-27.

Cele mai bune marcatoare ale croatelor au fost Klara Birtic și Stela Posavec, ambele cu câte șase reușite.

De la giuleștence s-au remarcat Eliza Buceschi, Alexandra Badea (ambele cu 6 goluri) și Alexandra Lacrabere (5 goluri).

Într-un alt meci din aceeași grupă, Buducnost a învins clar Kastamonu Belediyesi, cu 40-27. În etapa a 2-a, Rapid va primit replica echipei franceze Brest. Meciul are loc pe 18 septembrie, de la ora 14:00.