Handbalistele de la Rapid, la prima înfrângere în Liga Campionilor! Gyor a condus și la 7 goluri

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 04 decembrie 2022, ora 08:13,
handbal Rapid

Echipa feminină de handbal Rapid a fost învinsă în deplasare de Gyori Audi ETO KC, cu 30-32 (15-18), în Etapa a 7-a din Grupa B a Ligii Campionilor.

Gyor a condus cu 7 goluri în partea a doua a reprizei secunde

Campioana României a suferit primul eşec în sezonul său de debut în competiţie, după patru victorii şi două egaluri.

Rapid a condus multipla campioană a Europei de două ori, cu 4-3 şi 5-4, după care gazdele au preluat controlul şi la pauză aveau un avans de trei goluri pe tabelă, 18-15.

În repriza secundă, Gyor s-a desprins la şapte goluri (27-20) la un moment dat, însă în minutul 56 diferenţa era de un singur gol în favoarea echipei maghiare, 29-28.

Pentru Rapid au înscris Orlane Kanor 7 goluri, Sorina Grozav 6, Dorina Korsos 4, Eliza Buceschi 3, Marta Lopez Herrero 2, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 2, Irene Espinola Perez 1, Lorena Ostase 1, Ainhoa Hernandez Serrador 1. La echipa antrenată de Carlos Viver au debutat şi olandeza Estavana Polman, autoare a 3 goluri, şi sârboaica Andjela Janjusevic.

În celelalte meciuri de sâmbătă, Buducnost a învins Storhamar Handball Elite cu 24-23, Metz Handball a trecut de Kastamonu Belediyesi GSK cu 35-24, iar Lokomotiva Zagreb a pierdut acasă cu Team Esbjerg (18-30).

Rapid va juca pe 11 decembrie revanşa cu Gyor, la Bucureşti.

Lider este Gyor cu 12p, urmată de Metz 11p, Team Esbjerg și Rapid câte 10p, Buducnost 7p, Storhamar 4p, Kastamonu 2p și Lokomotiva 0p.