Helmuth Duckadam este sărbătorit de Ziua păcălelilor! Care a fost cadoul special primit de-a lungul anilor

Eroul de la Sevilla împlinește astăzi 63 de ani, însă pentru fostul mare portar aniversarea zilei sale de naștere nu a fost o mereu o bucurie.
Goalkeeperul care a intrat în istorie în urma celebrei finale a Cupei Campionilor Europeni din 1986 atunci când a apărat patru penaltyuri la loviturile de departajare explică motivele care nu îl fac entuziast într-un astfel de moment special.
Nu cine știe ce. Poate nu mă credeți, dar mie nu mi-a plăcut niciodată ziua mea! În primul rând, pentru că-s născut de ziua păcălelilor. Încă de mic s-au glume pe seama datei de naștere, motiv pentru care pe 1 aprilie chiuleam de la școală! Uneori, duceam bomboane colegilor pe 2 aprilie ca să creadă unii că atunci sunt născut.
În al doilea rând pentru că în ultimii ani, de când am o mulțime de cunoștințe, mi-e tot mai greu să fac față asaltului oamenilor de ziua mea. Să nu fiu înțeles greșit, mi-e drag să discut cu cei din familie, cu prietenii. Totuși, trebuie să recunoaștem, prieteni adevărați sunt puțini, foarte puțini”, a fost mărturisirea lui Helmuth Duckadam, pentru Gsp.
CITEȘTE ȘI –>> Viol în Spania! Atacantul care vrea să ofere bani pentru a scăpa de acuzații! Avocații fotbalistului luptă cu judecătorii
Cadoul de suflet pentru Duckadam este cel pe care bunica i l-a oferit la 7 ani și la care nu a renunțat nici în ziua de astăzi.
„Am primit o păpușă. Asta a fost solicitatarea mea, asta mi-a adus bunica. Bunica e, de fapt, cea care m-a crescut, mi-a făcut toate poftele. Dumnezeu mai știe de ce i-am cerut asta. Ea a plecat în anul ăla în Canada, în vizită la niște rude. Nu mă întrebați cum a făcut de a putut merge tocmai acolo în anii ăia, era o femeie extraordinar de descurcăreață.
Ei bine, înainte să plece m-a întrebat ce cadou să-mi aducă din Canada. Eu i-am cerut o păpușă, iar ea mi-a respectat dorința. Păpușa aia a rămas și acum cel mai de suflet lucru pe care-l am! O păstrez cu sfințenie. A avut grijă de ea bunica, apoi mama, acum va rămâne îm grija fiicei mele celei mici”, a rememorat fostul mare portar.