Ianis Hagi explică victoria clară a României: „Mă așteptam la asta!” De ce nu a bătut penalty-ul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 18 iunie 2019, ora 21:04,
Ianis Ivan
Ianis Ivan

România a făcut un meci extraordinar la Euro, iar succesul cu Croația, scor 4-1, ne face să sperăm la calificarea în semifinale.

La final, Ianis Hagi a vorbit despre secretul unei victorii atât de clare.

„Mă așteptam la forța atacului nostru, nu știam că o să marcăm 4 goluri, dar suntem periculoși pe contraatac, iar în apărare ne facem treaba. Ne-am dorit să începem cu dreptul, suntem la mâna noastră, suntem fericiți.

În fotbalul mare trebuie să joci 90 de minute, 120 de minute, trebuie să fii constant. Am început foarte bine, am știut să și facem presiune, un joc colectiv extraordinar”, a spus Hagi, la TVR.

Ianis a explicat de ce l-a lăsat pe Pușcaș să bată penalty-ul din care s-a deschis scorul: „Atacanții trebuie să marcheze, așa a făcut și Petre, a înscris imediat cum a intrat, acesta e rolul vârfurilor”.