Ilkay Gundogan nu s-a abținut după partida cu PSG: ”A meritat să fie eliminat!”

Articol de Mihai Popescu - Publicat miercuri, 17 aprilie 2024, ora 11:50,
Ilkay Gundogan

PSG s-a impus, scor 4-1, cu Barcelona, în returul din Spania și s-a calificat în semifinalele Champions League.

În meciul arbitrat de Istvan Kovacs, PSG s-a impus prin golurile marcate de Dembele (40), Vtinha (54) şi Mbappe (41, 89).

Pentru FC Barcelona a punctat Raphinha, în minutul 12, iar Araujo a fost eliminat în minutul 29.

După meci, Gundogan a oferit mai multe declarații.

”Nu am văzut ce se întâmplă, dacă a făcut o greșeală, probabil că a meritat să fie eliminat.

În asemenea momente cruciale trebuie să fi sigur dacă ai șansa să recuperezi mingea. Dacă nu ai, trebuie să te dai la o parte. Nu știu cum a fost faza. Este mai bine să oferi șansa atacantului de a se confrunta cu portarul. Poate rata, portarul poate apăra.

Să iei cartonaș roșu la începutul meciului va distruge echipa.

Cred că am meritat penalty (n.r. – la faza în care a fost faultat de Marquinios). I-am spus arbitrului că m-a lovit, dar mi-a dat galben”, a spus Gundogan.