Imoco Volley Conegliano a cucerit bronzul, la Turneul Final Four al Ligii Campionilor de la București!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 mai 2018, ora 18:54,
IMOCO VOLLEY CONEGLIANO – OBIETTIVO RISARCIMENTO VICENZA

Echipa de volei feminin Imoco Volley Conegliano a cucerit duminică medalia de bronz la Turneul Final Four al Ligii Campionilor de la București. Formația italiană a învins în finala mică echipa Galatasaray Istanbul, cu scorul de 3-0.

De la ora 19:00 vor juca pentru trofeu, deținătoarea trofeului Vakif Istanbul și Volei Alba Blaj, calificată în premieră în finala competiției.

Scorul pe seturi în finala mică a fost 25-17, 25-18, 25-20, după 76 de minute de joc.

Sâmbătă, Campioana Europei VakifBank Istanbul a avut multe emoții cu formația italiană Imoco Conegliano în prima semifinală a competiției. Turcoaicele au condus cu 2-0 la seturi, dar italiencele au întors rezultatul și au fost la doar 2 puncte de victoria finală.

Scor final Conegliano-VakifBank 2-3 la seturi (22-25, 21-25, 25-17, 25-15, 14-16)

În cea de-a doua semifinală, Volei Alba Blaj a învins pe Galatasaray Istanbul, scor 3-1 (23-25, 25-17, 25-22, 25-22).

În 2017, Liga Campionilor a revenit echipei turce VakifBank Istanbul.

coneglianoAlba Blajvoleimedalie bronzGalatasaray Instanbulfinal fourfinala micaVakifbank Istanbulliga campionilor