Încă o surpriză la CM din Qatar! Japonia a învins Germania, deși a fost condusă la pauză

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 23 noiembrie 2022, ora 17:34,
Japonia
Japonia

Naționala de fotbal a Japoniei a învins Germania în Grupa E a Campionatului Mondial, producând a nouă surpriză a competiției.

Germania a marcat în prima repriză, dar Japonia a întors rezultatul după pauză

Gerrmania a deschis scorul în minutul 31, după ce Gundogan a transformat o lovitură de la 11 metri, iar golul lui Havertz din minutul 45+4 a fost anulat pentru ofsaid.

Japonia a dat lovitura în repriza a doua, într-un interval de 9 minuter. Mai întâi, Doan a restabilit egalitatea, reluând în plasă o minge respinsă în față de Neuer, după care Asano i-a adus pe „samurai” în avantaj cu un șut puternic la colțul scurt.

Este a doua mare surpriză produsă la Campionatul Mondial, după ce Arabia Saudită a învins, ieri, Argentina, cu 2-1. Iar scenariul a fost oarecum asemănător: Lionel Messi a deschis scorul din penalty în prima repriză, iar saudiții au punctat de două ori, după pauză, într-un interval de cinci minute.

Germania, de patru ori campioană mondială, a pierdut primul meci și la CM de acum 4 ani, părăsind competiția după faza grupelor, clasându-se pe ultimul loc, după Suedia, Mexic și Coreea de Sud.

Tot azi are loc şi celălalt meci al grupei, Spania – Costa Rica, pe Al Thumama Stadium din Doha, de la ora 18:00. Partidele din runda a doua se vor juca duminică 27 noiembrie, după următorul program: Japonia – Costa Rica (Ahmad Bin Ali Stadium – Ar-Rayyan, 12:00) şi Spania – Germania (Al Bayt Stadium – Al Khor, 21:00).

Germania – Japonia 1-2 (1-0), Grupa E

Au marcat: Gundogan (33-p) / Doan (75), Asano (83).

Au evoluat echipele:

Germania: Neuer – Suele, Rudiger, Schlotterbeck – Kimmich, Gundogan (67 – Goretzka) – Gnabry (90 – Moukoko), Muller (67 – Hofmann), Musiala (79 – Goetze), Raum – Havertz (79 – Fuellkrug). Selecţioner: Hans-Dieter Flick.

Japonia: Gonda – Sakai (75 – Minamino), Yoshida, Itakura, Nagatomo (57 – Mitoma) – Endo, Tanaka (71 – Doan) – Ito, Kamada, Kubo (46 – Tomiyasu) – Maeda (57 – Asano). Selecţioner: Hajime Moriyasu.

Arbitrii: Ivan Arcides Barton Cisneros – David Jonathan Moran Santos (ambii din El Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam); rezervă: Said Martinez (Honduras)