Încă o victorie pentru Universitatea Craiova în amicale. Ce l-a nemulțumit pe antrenorul Laszlo Balint

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 03 iulie 2022, ora 18:01,
Universitatea Craiova

Echipa Universitatea Craiova a susținut al treilea amical în cantonamentul pe care-l efectuează în Austria, învingând FC Heidenheim, formaţie din a doua ligă germană, cu 1-0.

Laszlo Balint este nemulțumit de construcția lentă a Universității Craiova

Golul a fost marcat de Andrei Ivan, din penalty, în minutul 45+2. În precedentele partide de pregătire, formația olteană a învins pe Arminia Bielefeld cu 4-1 și a remizat cu FK Qarabag, 1-1.

La finalul meciului cu Heidenheim, antrenorul formației din Bănie, Laszlo Balint, a recunoscut că etse nemulțumit de unele aspecte.

A fost o victorie împotriva unui adversar foarte agresiv, care a stat foarte aproape de noi şi ne-a făcut în destule momente să suferim.

Sunt şi aspecte care m-au nemulţumit. Am construit destul de lent, am avut o dinamică nu foarte mulţumitoare pe jocul fără minge.

Dar, oarecum, pot găsi o explicaţie, există o oarecare încărcătură atât fizică, dar şi mentală. Avem şi un grafic al minutelor jucătorilor care sunt în acest stagiu”, a spus el, conform paginii de facebook a echipei din Bănie.

Tehnicianul s-a referit și la primul meci oficial al sezonului, cu Sepsi, pe teren propriu, în prima etapă a viitoarei ediții de campionat. Partida are loc pe 15 iulie, de la ora 21:30.

Este un adversar dificil, câştigătoarea Cupei şi un adversar care a terminat sezonul precedent în forţă, în formă. În această perioadă de pregătire au avut rezultate bune împotriva unor adversari puternici”, a declarat Balint.