Inevitabilul s-a produs la Mediaș! Petrolul, răpusă de Hermannstadt

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 noiembrie 2021, ora 20:21,
Sursa foto: fcpetrolul.ro

Petrolul Ploiești a pierdut în deplasare cu FC Hermannstadt, scor 0-1, în etapa cu numărul 15 din Liga a 2-a.

Unicul gol al întâlnirii dintre primele două clasate din divizia secundă a fost marcat de Balaure, în minutul 70.

Prima repriză a fost controlată de gazde. Sîntean a șutat puternic de la marginea careului, însă Avram a fost la post. Apoi, Oroian a pătruns în careul advers, dar același Avram, a avut o paradă spectaculoasă.

Tot Hermannstadt a fost mai periculoasă și după pauză. Năstăsie a șutat cu ”pământul”, dar portatul ploieștean a păstrat tabela intactă.

Totuși, deși a făcut tot ce a putut, Avram a fost învins minutul 70. Acesta a respins în față un șut al lui Opruț, balonul a ajuns la Plazonja, care i-a trimis lui Balaure, ce a finalizat cu ușurință în plasa porți adverse.

În cele din urmă, FC Hermannstadt a învins-o la limită pe Petrolul Ploiești și a oprit seria de 12 victorii consecutive a liderului din Liga a 2-a. Sibienii sunt pe locul doi, cu 34 de puncte, după 15 etape.

De cealaltă parte, ”Lupii galbeni” suferă al doilea eșec stagional, dar rămân pe prima poziție a diviziei secunde, cu 39 de puncte. De asemenea, trupa lui Nae Constantin are și cel mai bun golaveraj din ligă, 34-5.