Irina-Camelia Begu este în Turul 2 la Australian Open 2023! Calificare cu emoții pentru româncă

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 18 ianuarie 2023, ora 11:43,
Irina-Camelia Begu

Jucătoarea română de tenis Irina-Camelia Begu (28 WTA, cs 27) s-a calificat în Turul 2 la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului.

Irina-Camelia Begu a avut nevoie de 2 ore și 39 de minute pentru a învinge o jucătoare de pe locul 130

Românca a muncit serios pentru calificare, deși a avut în față o adversară care a pierdut în ultimul tur al calificărilor, americanca Elizabeth Mandlik (130 WTA). Aceasta a acces pe tabloul principal după retragerea primei adversare a Irinei, chinezoaica Saisai Zheng (fără clasament WTA).

Begu s-a impus cu 3-6, 7-6 (1), 6-2 în 2 ore și 39 de minute. În primul set s-au consemnat nu mai puțin de șase break-uri, Begu pierzându-și serviciul de fiecare dată. În partea a doua a meciului, românca a fost condusă cu 5-3, iar Mandlik a servit pentru calificare.

Românca a realizat un break alb, ulterior a dus setul în tie-break, pe care l-a controlat autoritar. Ultima parte a confruntării a fost controlată de a 27-a favorită a competiției, care la 5-1 a ratat două mingi de meci pe propriul serviciu.

Adversara româncei din Turul 2 este jucătoarea germană Laura Siegemund (170 WTA), care a trecut cu 2-6, 6-4, 6-3 de italianca Lucia Bronzetti (50 WTA). Va fi al cincilea meci direct, Siegemund conducând cu 3-1.

Begu este singura româncă ajunsă în această fază a competiției, după ce Ana Bogdan, Jaqueline Adina Cristian și Sorana-Mihaela Cîrstea au fost învinse în primul tur.

În foarte scurt timp începe meciul dintre Patricia Maria Țig (790 WTA, clasament protejat 65 WTA pe 12 iulie 2021) și chinezoaica Shuai Zhang (24 WTA, cs 23), tot din Turul 1.