Istvan Kovacs, luat în colimator de antrenorul lui Feyenoord! Ce i-a reproșat tehnicianul olandezilor centralului român după finala Conference League!

Articol de Mihai Dragomir - Publicat joi, 26 mai 2022, ora 10:27,
Istvan Kovacs

Prima ediție a Conference League a fost câștigată seara trecută de către AS Roma (1-0 contra Feyenoord). Partida a fost arbitrată de către centralul român Istvan Kovacs. Prestația sa a fost una foarte bună, însă tehnicianul echipei din Olanda a avut ceva de reproșat.

Concret, Arne Slot, antrenorul lui Feyenoord, a criticat o decizie luată de către Istvan Kovacs, anume că a dat prea puține minute de prelungire.

„Poate că ar fi trebuit să fac și eu mai mult şi să-mi exprim frustrările!”

„Se știe că va fi greu împotriva unei echipe italiene când primeşti un gol încă de la început, dar va fi şi mai greu împotriva unei echipe a lui Mourinho.

Pe lângă asta, nu a fost nici suficient timp suplimentar acordat. Au fost atât de multe înlocuiri şi intervenţii VAR, încât habar nu am cum de au fost doar cinci minute de timp adiţional.

Staff-ul Romei stat pe lângă cel de-al patrulea arbitru aproape tot meciul, şi-a făcut treaba. Poate că ar fi trebuit să fac și eu mai mult şi să-mi exprim frustrările”, a declarat Arne Slot, după meci.
Meciul în care Kovacs a strălucit și s-a făcut remarcat în acest sezon a fost manşa tur a semifinalei Ligii Campionilor dintre Manchester City şi Real Madrid (4-3). De asemenea, Kovacs va merge la Cupa Mondială din acest an din Qatar, în urma delegării FIFA.