Italia s-a calificat în semifinalele Ligii Națiunilor! Anglia și Germania au marcat 6 goluri pe Wembley

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 27 septembrie 2022, ora 09:48,
Italia s-a calificat în turneul final / semifinalele Ligii Națiunilor, după ce a învins Ungaria, la Budapesta, cu 2-0

Italiei, campioana europeană en titre, s-a calificat la turneul final al Ligii Naţiunilor la fotbal, după ce a învins Ungaria cu 2-0, la Budapesta.

Italia va juca în penultimul act al Ligii Națiunilor

Squadra Azzurra s-a impus prin golurile marcate de Raspadori şi Dimarco, dar portarul Donnarumma a avut o serie de intervenţii remarcabile.

Ungaria, revelaţia competiţiei, după victorii cu Anglia (1-0 acasă şi 4-0 în deplasare) şi Germania (1-0 în deplasare), avea nevoie de un egal pentru a participa în premieră la turneul final.

Pe Wembley, Anglia şi Germania au terminat la egalitate, 3-3, după ce ambele echipe au fost aproape de victorie. Echipa pregătită de Hansi Flick a condus cu 2-0, prin golurile înscrise de Ilkay Gundogan (52-p) şi Kai Havertz (67).

Într-un interval de 14 minute, englezii au întors rezultatul, prin golurile înscrise de Luke Shaw (72), Mason Mount (75) şi Harry Kane (83-p). Kai Havertz a închis tabela (87).

În grupa din care a făcut parte România, Finlanda a întrecut Muntenegru cu 2-0, la Podgorica, prin golurile marcate în debutul reprizei secunde de Oliver Antman (47) şi Benjamin Kaellman (53).

Gazdele au rămas în zece oameni încă din minutul 17, când Zarko Tomasevic a primit al doilea cartonaş galben. Alţi trei muntenegreni au primit cartonaşe galbene în primele 20, iar selecţionerul Miodrag Radulovic a efectuat trei modificări în primele 33 de minute.

Fundaşul Risto Radunovic (FCSB) a fost înlocuit după 25 de minute, iar Marko Vukcevic (UTA) a intrat în minutul 63.

Fundaşul Joonas Tamm (FCSB) a fost integralist în echipa Estoniei, care a dispus cu 4-0 de San Marino în deplasare.

Portugalia și Spania luptă pentru ultimul loc în semifinalele Ligii Națiunilor

Azi au loc ultimele meciuri, urmând să se decidă și a patra echipă calificată în turneul final / semifinalele Ligii Națiunilor. În Grupa A2, Portugalia are 10p și primește replica Spaniei, 8p. Gazdele au două variante pentru a rămâne pe primul loc, victoria și remiza, în timp ce oaspeții au nevoie de victorie.

Elveția – Cehia este celălalt meci al grupei. Gazdele au 6p, iar oaspeții au acumulat 4p. echipa aflată pe ultimul loc și după acest meci retrogradează în a doua serie valorică.

Rezultatele înregistrate luni:

Liga A

Grupa a 3-a: Anglia – Germania 3-3 (marcatori: Shaw 72, Mount 75, Kane 83-p / Ilkay 52-p, Havertz 67, 87) și Ungaria – Italia 0-2 (Raspadori 27, Dimarco 52). Clasament: 1. Italia 11p, 2. Ungaria 10p, 3. Germania 7p, 4. Anglia 3p.

Liga B

Grupa a 3-a: Muntenegru – Finlanda 0-2 (Antman 47, Kaellman 53) și România – Bosnia-Herţegovina 4-1 (Man 38, Puşcaş 73, 86, Raţiu 79 / Dzeko 77). Clasament: 1. Bosnia-Herţegovina 11p, 2. Finlanda 8p, 3. Muntenegru 7p, 4. România 7p (Muntenegru a fost avantajată de rezultatele directe, 2-0 și 3-0)

Liga C

Grupa a 4-a: Gibraltar – Georgia 1-2 (Annesley 75 / Kvaratshelia 19-p, Ţitaişvili 49) și Macedonia de Nord – Bulgaria 0-1 (Despodov 50). Clasament: 1. Georgia 16p, 2. Bulgaria 9p, 3. Macedonia de Nord 7p, 4. Gibraltar 1p

Liga D

Grupa a 2-a: San Marino – Estonia 0-4 (Anier 38, 77, Teniste 56, Sappinen 66). Clasament: 1. Estonia 12p, 2. Malta 6p, 3. San Marino 0p