Jaqueline Cristian este în semfinale la Rouen! A eliminat-o în două seturi pe principala favorită

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 14 octombrie 2023, ora 00:02,
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian (100 WTA; cs 7) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Rouen (Franţa).

Jaqueline Cristian va juca în semfinale la Rouen cu Viktorija Golubic

Ea a învins-o pe Greetje Minnen (62 WTA), principala favorită, cu 6-4, 6-3, în 81 de minute. Belgianca a început meciul cu un break, dar Cristian a câștigat 4 game-uri la rând când era condusă cu 2-4, fructificând a doua minge de set, pe serviciul adversarei.

În partea a doua a meciului, românca s-a distanțat la 3-1, iar la 5-3 și-a făcut serviciul fără niciun fel de emoții. A fost a doua victorie a lui ‘Jaq’ în fața belgiencei, după 7-5, 6-4 anul trecut, în primul tur la Australian Open.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat 57 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe Viktorija Golubic (105 WTA, cs 9), care a trecut cu 6-3, 6-2 de franțuzoaica Fiona Ferro (175 WTA). Elveţianca are 1-0 la meciurile directe, după ce s-a impus în 2019, în primul tur la Nanchang (China), cu 6-3, 6-2.

În cealaltă semifinală se întâlnesc rusoaica Erika Andreeva (166 WTA, venită din calificări) și Alize Cornet (Franța, 121 WTA, cs 5).

Dacă ajunge în ultimul act, Cristian urcă pe locul 90 WTA, iar câștigarea trofeului o va poziționa pe 83.