Jaqueline Cristian, prima victorie după o pauză de șapte luni

Articol de Dan Istratie - Publicat miercuri, 14 septembrie 2022, ora 09:36,
Sursa Foto: Profimedia Images

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a obţinut prima sa victorie după o pauză de şapte luni, marţi, în prima rundă a turneului ITF de la Le Neubourg (Franţa), dotat cu premii totale de 80.000 de dolari, 6-2, 2-6, 6-3 cu britanica Sonay Kartal.

Cristian (24 ani, 87 WTA), principala favorită a turneului, a reuşit să se impună după o oră şi 44 de minute în faţa unei adversare de 20 de ani, aflate pe locul 210 în lume.

Jaqueline Cristian obţinuse ultimul său succes în februarie, în primul tur la Doha, 6-4, 6-3 cu kazaha Elena Rîbakina. Ea s-a accidentat în turul secund, în partida cu rusoaica Daria Kasatkina şi a lipsit şase luni, revenind la finalul lunii trecute, la US Open, unde a fost învinsă de Anett Kontaveit în primul tur, cu 6-3, 6-0.

În optimi la Le Neubourg, Jaqueline Cristian o va înfrunta pe franţuzoaica Marine Partaud (27 ani, 429 WTA).

Românca a câştigat primul său meci cu Partaud, în 2016, în primul tur la Saint-Malo, cu 6-3, 6-2.