JO 2020 | România s-a mai calificat în două finale la Tokyo! Canotajul tricolor este în grafic

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 25 iulie 2021, ora 12:39,
Canotaj România, Sursa foto-Profimedia Images

Sportivii din România continuă să obțină rezultate foarte bune la Jocurile Olimpice dim Japonia, astfel că medalia de argint obținută de Ana Maria Popescu, la spadă, a fost doar începutul!

Acum, tricolorii au izbutit să se califice în două finale la canotaj. Tot în această cursă mai sunt înscrise și alte cinci bărci din România. Până acum, echipajele de dublu vâsle feminin și patru rame masculin au câștigat duelurile din această dimineață.

Simona Radiș și Ancuța Bodnar au câștigat prima semifinală dublu vâsle feminin și se numără printre marile favorite la titlul olimpic. Cele două sportive din România au încheiat și cu această ocazie cu cel mai bun timp.

Sursa- Profimedia Images

De partea cealaltă, echipajul masculin de patru rame, format din Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari, a terminat pe locul 1 în recalificări. Astfel, și-au asigurat prezența în finala olimpic.

Până acum au ieșit din lupta pentru medalii două echipaje. La dublu vâsle masculin, Ioan Prundeanu și Florin Enache s-au clasat pe locul 5 în semifinale. Iar la patru rame feminin, Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu au terminat pe locul 3 în recalificări, insuficient pentru a prinde finala.

România mai contează cu următoarele echipaje: 2 rame masculin și feminin, 2 vâsle categorie ușoară feminin și echipajele de 8+1 feminin și masculin. Sesiunile de luni și marți au fost amânate din cauza vremii nefavorabile care se anunță.