La Liga: Real Madrid, 0-0 acasă cu Betis Sevilla. Ultimul meci pe Santiago Bernabeu pentru Toni Kroos

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat duminică, 26 mai 2024, ora 09:58,
toni
toni

Echipa spaniolă Real Madrid a terminat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 0-0, cu Betis Sevilla. MVP-ul partidei a fost desemnat germanul Toni Kroos, aflat la ultima sa apariţie ca jucător pe Santiago Bernabeu.

Un meci care nu mai conta în clasament a fost cel care va rămâne în istorie ca ultima partidă pe Santiago Bernabeu a lui Toni Kroos. Mijlocaşul german a jucat titular şi a fost înlocuit în minutul 86, atunci când toţi coechipierii s-au adunat în jurul lui, iar întreg stadionul l-a aplaudat pe „regele Toni”. Kroos a venit pe bancă, unde a fost întâmpinat de copiii săi.

Pe teren, oaspeţii au avut un gol anulat de VAR, în minutul 39, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0. Real e campioana Spaniei, cu 95 de puncte, în timp ce Betis are 57 de puncte şi a terminat pe locul 7, cel care duce în Conference League.

Pentru Real urmează finala Ligii Campionilor, de sâmbătă, 1 iunie, finală în care madrilenii înfruntă, pe Wembley, formaţia germană Borussia Dortmund.