Laude pentru Florin Achim de la fostul său antrenor: „Asta este satisfacția mea cea mai mare”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 10 februarie 2022, ora 19:18,
Florin Achim
Florin Achim

Ilie Poenaru a vorbit despre cel mai recent transfer al celor de la FCSB, jucător pe care l-a avut sub comandă la Academica Clinceni.

Fundașul dreapta a fost legitimat la formația ilfoveană timp de patru ani, între ianuarie 2018 și ianuarie 2022.

Actualul antrenor al celor de la Gaz Metan Mediaș este de părere că Florin Achim este o achiziție bună pentru FCSB și că îi poate face concurenșță serioasă lui Valentin Crețu.

CITEȘTE ȘI –>> „Keşeru este zece clase peste Omrani”. Gheorghe Mustață sare în apărarea veteranului de la FCSB: „E distrus de altcineva”

„Florin Achim a fost aici, la mine. Mi l-am dorit, atât pe el, cât și pe Chunchukov, cât și pe alți jucători, dar, din păcate, n-am putut să-i transfer. S-au antrenat cu mine, au fost cu mine în Antalya, în pregătire. Din cauza blocării transferurilor, n-am putut să-i legitimez.

Mă bucur pentru Achim, mă bucur că a ajuns la FCSB. Este o șansă a lui și sper să i se ofere acea șansă de care el are nevoie. Cred că, în momentul de față, este o concurență foarte bună pentru Crețu.

Ilie Poenaru

Sper ca, atunci când va primi șansa, să profite de ea și să demonstreze că poate juca la acel nivel. Vă dați seama că m-aș bucura ca un alt jucător antrenat de mine și educat, fotbalistic vorbind, pentru că a lucrat patru ani sub comanda mea, să ajungă la FCSB. Asta este satisfacția mea cea mai mare”, a declarat Ilie Poenaru, pentru fanatik.ro.

academica clinceniflorin achimfcsbilie poenaru