VIDEO | CSU Craiova i-a administrat Rapidului prima înfrângere din campionat

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 28 august 2021, ora 22:56,
CSU CRAIOVA – RAPID

CSU Craiova a dat lovitura pe Arena Națională. Echipa olteană a învins-o pe Rapid cu 2-1, sâmbătă seară, în cadrul etapei a șaptea a Ligii I.

Rapid a deschis scorul în minutul 14, prin Albu, care l-a învins pe portarul oaspeților cu un șut plasat. Oltenii au replicat în minutul 31, prin Cîmpanu, care a șutat pe lângă poartă.

Cinci minute mai târziu, Bancu a șutat pe direcția portarului Moldovanu. Pigliacelli și-a salvat echipa cu patru minute înainte de pauză, când a avut un reflex extraordinar la mingea trimisă cu o lovitură de cap, de Hlistei.

Belu-Iordache a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, chiar înainte de pauză, astfel că Rapid a jucat în inferioritate numerică.

Începutul reprizei secunde a fost marcat de un incident. O petardă aruncată de fani ai Rapidului a exlodat lângă portarul echipei oaspete. Pigliacelli a avut nevoie de îngrijiri medicale, însă a continuat partida.

În minutul 57 oltenii au ratat o ocazie de gol monumentală. Baiaram a șutat spre poartă, mingea s-a lovit de bară, apoi a ajuns la Nistor, acesta a șutat, iar portarul a respins în transversală.

Cu șapte minute înainte de final, Cîmpanu a trimis de la distanță, mingea a lovit bara apoi a ricoșat la Markovic, care a restabilit egalitatea.

În prelungirile partidei, Koljic a marcat golul victoriei, cu un șut de la circa 20 de metri. Rapid ocupă secund, cu 16 puncte, în timp ce CS U Craiova e pe locul 5, cu 12 puncte.

Au evoluat echipele

FC Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, Dandea, Goge – Crepulja, Albu, Ilie (Florica ’75) – Carnat (Nastos ’75), Bălan (Moise ’45), Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Ivanov ’54), Găman, Screciu (Constantin ’81), Bancu – Nistor, Fedele (Vînă ’46), Vătăjelu (Baiaram ’46) – Cîmpanu, Markovic, Gustavo (Koljic ’54). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

realitateafotbalrapid csu craiova1-1etapa 7liga 1