Liga Europa: Olympique Marseille – Benfica Lisabona 4-2 la 11 metri, după 1-0 în timpul regulamentar

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat vineri, 19 aprilie 2024, ora 07:08,
europa-league

Echipa franceză Olympique Marseille s-a calificat joi seara în semifinalele Ligii Europa după ce a dispus la lovituri de departajare de formaţia portugheză Benfica Lisabona, pe teren propriu, scor 4-2. După 120 de minute de joc scorul a fost 1-0 pentru Marseille.

Formaţia pregătită de Jean Louis Gasset a alergat după gol încă din startul meciului de pe Velodrome, dar portughezii au fost cei care au avut două şanse decente de a deschis scorul în prima repriză. Aubameyang a trecut pe lângă gol în minutul 24, dar pauza a consemnat un rezultat alb. Marseille a deschis scorul în minutul 76, prin Faris Moumbagna, iar francezii au egalat situaţia la general. S-a intrat în prelungiri, dar nici aici nu s-a marcat şi meciul s-a decis la lovituri de departajare.

Lusitanii au ratat de două ori, prin Di Maria şi Antonio Silva, în timp ce francezii au transformat patru lovituri, învingând cu 4-2 la 11 metri.