Lionel Messi a intrat în istoria Campionatului Mondial! A deschis scorul cu Croația și a mai stabilit un record

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 13 decembrie 2022, ora 22:12,
Lionel Messi

Starul argentinian Lionel Messi a devenit, cu 11 goluri, golgheterul all-time al naționalei țării sale în istoria Campionatelor Mondiale.

Lionel Messi a marcat cu Croația, din penalty, ajungând la 11 goluri marcate la CM

El egalase în sferturile de finală performanța lui Gabriel Batistuta, dar a deschis scorul în semifinala cu Croația, din penalty, în minutul 34. Pe locul 3 al acestui clasament se află regretatul Diego Maradona, cu opt reușite.

Meciul împotriva Croației din semifinalele CM din Qatar îi dă ocazia lui Lionel Messi să-și „pregătească” alte recorduri. Deocamdată a egalat cel mai mare număr de meciuri jucate de un fotbalist, 25, record care aparținea germanului Lothar Matthaus.

Argentina conduce Croația cu 2-0 la pauză dar, indiferent de rezultatul final, Messi va mai avea ocazia să joace un meci, dacă nu se accidentează.

De asemenea, starul lui PSG este foarte aproape de a depăși și recordul de minute jucate de-a lungul Campionatelor Mondiale, deținut de Paolo Maldini, 2.217. Messi a ajuns la 2.149 minute la pauza meciului cu Croația și-l poate depăși pe legendarul fundaș italian dacă semifinala cu Croația intră în prelungiri sau în meciul următor.

În fine, alt record vizat de Messi este cel al numărului de meciuri câștigate de către un jucător la CM. Fostul atacant german Miroslva Klose este lider, cu 17 succese, dar va fi egalat de argentinian dacă naționala sud-americană câștigă semifinala cu Croația și finala. În acest sens trebuie menționat că dacă meciulo se decide la loviturile de departajare, este luat în calcul scorul de la finalul prelungirilor, adică cel de egalitate.