AS Roma – Feyenoord 1-0 în finala Conference League. Jose Mourinho, invincibil în finalele europene

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 25 mai 2022, ora 21:46,
AS Roma – Feyenoord 1-0

Cele mai importante faze pot fi urmărite pe PRO Arena.

Minutul 90: arbitrul român Istvan Kovacs a fluierat sfârșitul meciului. AS Roma se impăune cu 1-0 și câștigă primul ei trofeu european.

Minutul 86: Pellegrini șutează puternic din careu, dar portarul lui Feyenoord respinge mingea.

Minutul 78: Jucătorii lui Feyenoord se precipită pe măsură ce se apropie finalul partidei.

Minutul 49: Geertruida șutează de la circa 20 de metri, dar Rui Patricio deviază mingea în transversală.

Minutul 47: Mancini deviază mingea în bara propriei porți, după care Rui Patricio respinge în corner un șut periculos.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: Pauză.

Minutul 32: GOOOL AS Roma! 1-0: Zaniolo reia din colțul careului de 6 metri.

Minutul 17: AS Roma face prima schimbare. Mkhitaryan este înlocuit, din cauza unei accidentări, cu Oliveira.

Minutul 1: A început meciul.

Prima finală a Conference League din istorie se joacă în această seară, la Tirana, pe „Arena Kombetare” și începe la ora 22:00 a României.

Meciul din capitala Albaniei va fi condus la centru de arbitrul român Istvan Kovacs. El va fi ajutat la linii de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene.

Al patrulea oficial este elvețianul Sandro Scharer, în timp ce de sistemul VAR se vor ocupa germanii Marco Fritz, Christian Dingert şi Bastian Dankert.

Echipele de start:

• AS Roma: Rui Patricio – Mancini, Smalling, Ibanez – Karsdorp, Cristante, Pellegrini, Zalewski – Zaniolo, Mkhitaryan – Abraham. Rezerve: Fuzato – Afena-Gyan, Bove, El Shaarawy, Kumbulla, Maitland-Niles, Oliveira, Perez, Shomurodov, Spinazzola, Veretout, Vina. Antrenor: Jose Mourinho.
  • Feyenoord: Bijlow – Geertruida, Trauner, Senesi, Malacia – Til, Aursnes, Orkan Kokcu – Nelson, Dessers, Sinisterra. Rezerve: Cojocaru, Jansen, Marciano – Hall, Hendriks, Hendrix, Jahanbakhsh, Linssen, Pedersen, Sandler, Toornstra, Walemark. Antrenor: Arne Slot.

Jose Mourinho a câștigat toate cele patru finale în care a fost prezent

Antrenorul portughez al lui AS Roma, Jose Mourinho, se află la a cincea finală de cupă europeană cu echipele sale de club. În toate cele patru de până acum a ieșit învinăptor.

În 2003, el s-a impus în Cupa UEFA cu FC Porto, după care și-a trecut în palmares Champions League de două ori, în 2004 tot cu FC Porto și în 2006 cu Inter Milano. În fine, în 2017, a triumfat în Europa League cu Manchester United.

Trofeul Conference League are 57,5 centrimeti şi cântăreşte 11 kilograme. Câştigătoarea va primi 40 de medalii de aur, iar învinsa 40 de argint.

Câştigătoarea se va califica în sezonul viitor direct în grupele Europa League și va fi cap de serie la tragerea la sorţi care va avea loc pe 26 august.