Șahtior Karagandy – FCSB 2-1 (5-3 după lovituri de departajare). Vicecampioana României, eliminată din Europa de kazahi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 29 iulie 2021, ora 18:44,
kara1
kara1

FCSB a ratat calificarea în turul trei preliminar al Conference League! Vicecampioana României a pierdut returul cu Șahtior Karagandy, scor 1-2. În tur, FCSB a câștigat cu 1-0. FCSB a pierdut la loviturile de departajare! Moruțan a ratat!

Șahtior Karagandy s-a impus la loviturile de departajare!

Tattybayev a înscrie iar Șahtior Karagandy a eliminat-o pe FCSB!

Florinel Coman a restabilit egalitatea.

Șahtior a marcat prima, prin Rustemovic.

S-a terminat și a doua repriză de prelungiri. Urmează lovituri de departajare! După 120 de minute de joc, Șahtior Karagandy s-a impus cu 2-1, dar la general rezultatul este 2-2, grație victoriei vicecampioanei României, din tur. Urmează lovituri de departajare.

Min. 113: Schimbare la FCSB: a ieșit Ovidiu Popescu, a intrat Perianu.

A început repriza a doua de prelungi.

Min. 105: S-a încheiat prima reprizeă de prelungiri.

Min. 100: Ocazie FCSB! Cordea a șutat peste poartă.

Min. 97: Kybyray este aproape de gol. Centrarea i-a aparținut lui Omirtaev.

Schimbare la FCSB. Haruț l-a înlocuit pe Crețu.

Cum nu mai există regula golului marcat în deplasar, urmează prelungiri, la Erevan. La general, scorul dintre Șahtior Karagandy și FCSB este 2-2.

Min. 90+1: Șahtior Karagandy a marcat și o conduce pe FCSB cu 2-1. Tattybayev a înscris, după o greșeală în apărarea românilor.

Min. 84: Ocazie mare de gol ratată de Șahtior Karagandy.

Min. 76: GOOOL FCSB! Florinel Coman a restabilit egalitatea, cu un șut din intoarcere, din interiorul careului. La general, scorul este 2-1 pentru FCSB.

Min. 73: Kazahii atacă. Shikavka l-a pus la încercare pe Andrei Vlad. Portarul a intervenit salvator.

Min. 63: Schimbare la FCSB: a ieșit Octavian Popescu, a intrat Răzvan Oaidă.

Min. 60: FCSB controlează începutul repreizei secunde.

Min. 50: Ocazie FCSB. Octavian Popescu a trimis peste poartă.

Min. 47: Nou-intratul Florinel Coman i-a centrat lui Florin Tănase, iar căpitanul FCSB-ului a trimis cu capul, puțin peste poartă.

A început repriza a doua. Două schimbări la FCSB. Florinel Coman l-a înlocuit pe Ondrasek, iar Șerban a intrat în locul lui Radunovic.

Pauză la Erevan.

Min 27: Florin Tănase a nimerit bara, cu un șut din 6 metri! Căpitanul de la FCSB a fost ținut de un adversar, iar vicecampioana României a cerut lovitură de pedeapsă!

Min. 13: Radunovic a șutat de la distanță, iar portarul Shatskiy a fost pe fază.

Min. 11: Gol Șahtior Karagandy! Adversarii au șutat spre poarta FCSB-ului, mingea a sărit din pieptul lui Andrei Vlad, iar Gabyshev a deschis scorul! E 1-1 la general.

A început meciul! FCSB a avut lovitura de începere.

FCSB joacă în această după-amiază meciul retur cu Şahtior Karagandy, de la ora 16:00, în Armenia. În meciul de la Bucureşti, echipa lui Dinu Todoran a învins la limită, scor 1-0.

UPDATE 15:20: Cum arată echipele de start din acest meci

ȘAHTIOR: Shatskiy – Gabyshev, Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski – Najaryan, Bukorac, Mitosevic – Sviridov, Shikavka
REZERVE: Trofimets, Sailauov, Tattybayev, Kybyray, Omirtayev, Nazymkhanov, Rustemovic, Nurseitov
ABSENȚI: Nazarenko, Toșev (accidentați)
ANTRENOR: Andrei Finoncenko

FCSB: Vlad – V. Crețu, Al. Crețu, Vucur, Radunovic – Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase – Cordea, Ondrasek, Oct. Popescu
REZERVE: Straton, Haruț, Coman, Cristea, Stoica, Dumitru, Perianu, Oaidă, Musi, Șerban
ABSENȚI: Olaru, Șut, Miron, Ad. Niță (accidentați), Târnovanu (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Dinu Todoran

În următorul tur preliminar al Conference League, FCSB, dacă va trece de echipa din Kazahstan, va juca împotriva ucrainenilor de la Kolos Kovalivka.

UEFA a luat această decizie din cauza protocoalelor legate de COVID-19 ca meciul să se dispute la Erevan, în Armenia, în loc de Kazahstan. Antrenorul de la FCSB, Dinu Todoran, este de părere că reprezintă un dezavantaj că meciul se va disputa fără spectatori.

,,Ne aşteaptă un meci foarte greu, un meci de calificare, în care avem avantajul de un gol din meciul tur. Suntem conştienţi de importanţa meciului.

Din punctul nostru de vedere este un avantaj că jucăm pe teren neutru, ţinând cont că şi suprafaţa este de iarbă, Dacă jucam la Karagandi aveam un meci greu, era terenul lor, stadionul lor, dar nu avem ce să facem. Am văzut cu pandemia ce se întâmplă, important este că se joacă acest meci. (n.r. – despre care jucător al adversarilor se teme) de toată echipa.

La ultimul meci şi-au menajat jucătorii şi o să fie mai proaspeţi ca noi. Noi am jucat acum trei zile, am depus un efort foarte mare. (n.r. – despre faptul că meciul se joacă fără spectatori).

Din punctul meu de vedere e un dezavantaj, fotbalul se joacă cu spectatori, indiferent unde joci. Noi ne-am obişnuit cu atmosfera, cu suporterii, cu Peluza Nord, care ne-a încurajat. Fotbalul trebuie să se joace cu spectatori.”, a declarat Todoran, într-o conferinţă de presă.

Cum arată echipele probabile în meciul de azi

ȘAHTIOR: 30. Șațki – 5. Gabișev, 27. Hozin, 55. Graf, 25. Buivolov, 3. Atanaskoski – 29. Mitosevici, 15. Mowutor, 87. Bakaev – 90. Șikavka, 7. Najarian
REZERVE: 1. Trofimeț, 9. Tattibaiev, 16. Kibirai, 19. Omirtaiev, 22. Sviridov, 34. Nazimhanov, 44. Rustemovic, 50. Nurseitov, 70. Pairuz

FCSB: 99. Vlad – 2. V. Crețu, 5. Al. Crețu, 17. I. Cristea, 33. Radunovici – 11. Moruțan, 23. Ov. Popescu, 26. Oaidă – 98. Cordea, 10. Fl. Tănase, 9. Oct. Popescu
REZERVE: 1. Straton, 6. Haruț, 7. Fl. Coman, 13. Ondrasek, 19. I. Stoica, 22. Cr. Dumitru, 25. Perianu, 29. Vucur, 30. Musi, 77. S. Șerban

Stadion: Vazgen Sargsyan Republican Stadium (Erevan)
Arbitru: Dragomir Draganov (Bulgaria)