Halep și-a început aventura la Roma! Simona se impune în două seturi în fața italiencei Paolini

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 septembrie 2020, ora 13:18,
simona halep

Numărul doi mondial a revinit în competiții după ce în urmă cu aproape o lună a câștigat turneul de la Praga.

Românca s-a impus cu 6-3, 6-4 și va juca în turul trei cu învingătoarea dintre Yamstrenska și Anisimova. Iată care a fost desfășurarea meciului contra lui Paolini

Setul 2

Game 10: Dublă greșeală a lui Paolini care închide setul în favoarea Simonei, iar numărul doi mondial câștigă disputa, 6-4

Game 9: Halep oprește seria interminabilă de rateuri pe propriuls erviciu și ajunge la un singur game de victorie, 5-4

Game 8: Break alb reușit de Halep și egalitatea se restabilește, 4-4

Game 7: Al cincilea break la rând în setul secund, italinca este din nou în față, 3-4

Game 6: Avem încă o dată egalitate, după ce Paolini este din nou incapabilă să își materializeze avantajul obținut mai devreme, 3-3

Game 5: Seria breakurilor continuă, încă unul reușit de italiancă care își egalează numărul de gameuri din primul set, 2-3

Game 4: Halep se regrupează repede și echilibrează din nou scorul 2-2

Game 3: Paolini se află într-un moment bun în meic și reușește breajul, 1-2

Game 2: Paolini își valorifică serviciul după foarte mult timp, 1-1

Game 1: După cel mai lung game de până acum, Simona începe în avantaj actul secund, 1-0

Setul 1

Game 9: Eroare făcută de Paolini care o ajută pe româncă să se impună în primul act după 34 de minute, 6-3

Game 8: Halep ajunge la doar un pas de câștigarea primul set, 5-3

Game 7: Avem ploaie de breakuri în acest meci, Simona revine în avantaj, 4-3

Game 6: Paolini întrerupe seria gameurilor câștigat la rând de Simona, 3-3

Game 5: Simona este dezlănțuită și reușește al doilea break la rând, 3-2

Game 4: Halep egalează situația pe tabelă, 2-2

Game 3: După un game disputat, Halep cîștigă la rândul ei pe serviciul adversarei, 1-2

Game 2: Paolini reușește breakul după un început foarte bun de meci, Simona încă nu se regăsește, 0-2

Game 1: Paolini câștigă fără mar emoții primul game al jocului, 0-1

La Roma, Halep a sărit peste primul tur fiind cap de serie numărul 1 la competiția la care în trecut a ajuns de două ori până în finală. De fiecare dată însă, constănțeanca a pierdut ultimul act așa că dorință de revanșă este mare, mai ales că turneul de la Roma este ultima testare înainte de al treilea grand slam al anului, cel de la Roland Garros. Fără să meargă peste ocean, pentru a participa la US Open, Halep s-a pregătit în tot acest timp pentru sezonul de zgură, care ar fi trebuit să debuteze la sfârșitul primăverii.

Turneul de la Roma, la fel ca și Openul Franței au fost amânate atunci din cauza pandemiei de coronavirus. În turul secund la Roma, Halep o va întâlni pe Jasmine Paolini, numărul 99 WTA. Reprezentanta gazdelor a învins-o în faza precedentă pe letona Anastasija Sevastova. Halep și adversara ei de astăzi se întâlnesc în premieră în circuitul feminin. Paolini nu a depășit niciodată turul 1 al unui mare șlem. La US Open a fost învinsă de Carlone Garcia, scor 6-3,6-2. Partida va începe imediat după duelul dintre Belinda Bencic și Danka Kovinic.