LIVE TEXT | CFR Cluj – Lazio 0-0, iar echipa lui Dan Petrescu ratează calificarea în optimile Conference League

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 23 februarie 2023, ora 19:44,
CFR Cluj – Lazio

Campioana României, CFR Cluj, forțează, de la ora 19:45, calificarea în optimile Conference League.

CFR Cluj – Lazio 0-0, scor final

Min. 90+5: S-a încheiat meciul. CFR Cluj ratează calificarea în optimile Conference League, după ce în tur a fost învinsă cu 0-1.

Min. 88: Yeboah ratează de la 7-8m, singur cu portarul

Min. 77: Muhar este eliminat, după ce a primit al doilea cartonaș galben, iar CFR Cluj joacă în inferioritate

Min. 62: Scuffet își salvează echipa de două ori de la gol, respingând mingea șutată din 6 m de jucătorii lui Lazio

Min. 61: Malele scoate de sub transverală, cu capul mingea trimisă din corner de același Luis Alberto

Min. 53: Scuffet scoate din vinclu mingea trimisă din corner de Luis Alberto

Min. 46: S-a reluat meciul.

Min. 31: Muhar șutează din afara careului, dar Maximiano respinge în corner

Min. 21: Krasniqi șutează milimetric pe lângă bară, după o greșeală în apărarea lui Lazio

Min. 17: Luis Alberto reia cu capul din colțul careului de 6m, dar Scuffet respinde în corner

Min. 14: Casale primește cartonaș galben pentru un fault la Janga

Min. 1: A început meciul

Formația antrenată de Dan Petrescu primește replica grupării italiene Lazio, care în turul de joia trecută s-a impus cu 1-0, deși a jucat în inferioritate din minutul 15. Golul a fost marcat de Ciro Immobile în secundele de prelungiri ale primei reprize.

Meciul se va juca cu casele de bilete închise, deoarece organizatorii au anunțat încă de luni că este sold-out.

Lazio și CFR Cluj nu vor fi adversare în premieră. În urmă cu trei sezoane, cele două au făcut parte din Grupa E a Europa League. CFR Cluj s-a impus pe teren propriu cu 2-1, Lazio a câștigat acasă cu 1-0, dar câștig de cauză a avut formația română, care s-a clasat pe locul 2, după Celtic. Ultima a terminat Rennes.

Echipa din Gruia a mai jucat și în urmă cu două sezoane în primăvara europeană, dar în Europa League. Atunci, CFR Cluj a fost eliminată de echipa spaniolă FC Sevilla după două remize, 1-1 la Cluj-Napoca și 0-0 în Spania. Atunci mai era valabilă regula golului marcat în deplasare.

Meciul va fi condus de arbitrul german Felix Zwayer. Presa din țara lui a aflat, în 2015, că în urmă cu 9 ani fusese suspendat 6 luni de federația germană pentru luare de mită. El trebuia să fie „sărit” de la delegări pentru o perioadă mai lungă, dar a primit clemență după ce a spus cinje a fost „capul” afacerii.

Echipele de start:

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Kollinger, Burcă, Camora (C) – Deac, Cvek, Muhar, Krasniqi – Malele, Janga. Antrenor: Dan Petrescu. Rezerve: Gal, Bălgrădean – Petrila, Yeboah, Țîru, Hoban, Bîrligea, Bordeianu, Braun, Fica

Lazio: Maximiano – Lazzari, Gila, Casale, Hysaj – Luis Alberto, Vecino, Basic – Romero, Immobile (C), Anderson. Antrenor: Maurizio Sarri. Rezerve: Renzetti, Provedel – Pellegrini, Marcos Antonio, Cancellieri, Cataldi, Mussolini, Bertini, Ruggeri, Marusic