Liga I începe cu o surpriză! CFR Cluj – FC Botoșani 1-1!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 20 iulie 2018, ora 20:23,
gol cfr
gol cfr

FC Botoșani face prima surpriză a noului sezon! Moldovenii au luat un puct pe terenul campioanei CFR Cluj!

Dominați în prima repriză, când au încasat și golul de la Vinicius, jucătorii lui Costel Enache au dat lovitura imediat după pauză! Fulop a reușit egalarea, înscriind în poarta goală, după ce Arlauskis respinsese în față o minge trimisă de Roman II din unghi.

FC Botoșani a avut un singur șut pe poartă, CFR a avut șapte! S-a terminat 1-1!

FINAL DE MECI! CFR Cluj – FC Botoșani 1-1!

Min 90+4: Schimbare la Botoșani: Iese Golofca și intră Chindriș.

Min 90+3: Intră De Luca la CFR.

Min 90: Au fost acordate 4 minute de prelungire

Min 85: CFR Cluj forțează golul victoriei! Moldovenii se apără cu îndârjire și așteaptă să iasă pe contraatac.

Min 81: Jocul se mută cu repeziciune la poarta Botoșaniului! Țucudean și Vinicius trimit pe lângă poartă, după două faze periculoase consecutive! Schimbare la CFR: Iese Hoban și intră Males

Min 80: Ocazie URIAȘĂ Botoșani! Fulop scapă spre poartă, dar trimite modest, față în față cu Arlauskis!

Min 76: Ocazie mare CFR! Țucudean reia din interiorul careului, însă Pap reușește să respingă!

Min 70: Schimbare la Botoșani: Iese Roman I și intră Chitoșcă.

Min 68: Hoban cere penalti, după ce a căzut în urma unei incursiuni în careu, la capătul unei faze spectaculoase a clujenilor. Arbitrul Bârsan a luat, din nou, decizia corectă.

Min 65: După începutul furtunos, repriza secundă jocul s-a mai domolit. CFR caută golul al doilea, dar ardelenii sunt mai prudenți după ce au luat gol.

Min 60: Schimbare la CFR. Iese Djokovic, intră Costache.

Min 48: GOOOOL FC Botoșani dă lovitura imediat după pauză! Soiledis a centrat la bara a doua, iar Mihai Roman a reluat cu capul. Arlauskis a respins în faţă, iar Fulop a marcat în poarta goală! 1-1!

Min 46: A început repriza a doua

FINALUL PRIMERI REPRIZE! CFR CLUJ – FC BOTOȘANI 1-0!

Min 45+3: Clujul cere penalti la intervenția lui Patache! Fundașul a făcut alunecare în careu, iar mingea i-a ricoșat din picior în mână! Arbitrul Marcel Bârsan lasă jocul să continue.

Min 45+1: Din nou reușită anulată a clujenilor!  Djokovic trimite în plasă, dar este semnalizat în poziție de ofsaid!

Min 44: Țucudean încearcă o foarfecă în stilul lui Ronaldo! Vârful CFR-ului trimite însă peste poartă!

Min 40: Iarăși capete sparte la CFR – Botoșani! Țucudean este lovit și el la un duel aerian!

Min 38: Încă un șut la poarta lui Pap! Omrani reia spectaculos, din prima,  o centrare care a depășit apărarea moldovenilor.

Min 35: Botoșaniul n-a avut nicio ocazie importantă. Clujenii controlează ostilitățile și practică un joc perfect în defensivă.

Min 25: GOOOOOL CFR Cluj! Vinicius se înalță și reia perfect o centrare trimisă de Camora de pe partea stângă! 1-0!

Min 20: Încă o ocazie la poarta Botoșaniului! Omrani reia pe lângă poartă cu capul, după un corner executat de Deac.

Min 19: CFR domină partida. Deac prinde cadrul porții după o nouă lovitură liberă, dar șutează moale și Pap reține.

Min 11: MOMENT IMPORTANT! Vincius trimite în plasă, cu capul, după o lovitură liberă executată de Deac. Asistenul Șovre semnalizează ofsaid. Decizie corectă

Min 11: Djokovic și Oaidă au primit permisiunea să intre pe teren

Min 8: Accidentare gravă în primele minute! Djokovic și Oaidă au sărit la cap și s-au ciocnit în aer! Ambii fotbaliști au început să sângereze. Cei doi primesc îngrijiri medicale la marginea terenului!

Min 4: Ocazie mare CFR Cluj! Culio centrează pentru Țucudean, iar vârful clujenilor reia cu capul din careul mare! Portarul Pap reușește să respingă în corner de lângă bară!

Min 1: A început partida!

CFR Cluj – Botoșani este meciul care deschide sezonul în Liga I! Partida începe de la ora 21.00.

CFR Cluj este campioana en-titre și are deja un meci oficial. Cel care, de altfel, i-a mai adus un trofeu: Supercupa României, după ce s-a impus cu 1-0 în fața Craiovei!

De partea cealaltă, Botoșaniul a terminat sezonul trecut a doua în playout, după Dinamo.

Despre meciul cu CFR, patronul moldovenilor, Valeriu Iftime, a dat declarații bizare. „Nu am nicio prietenie cu Steaua, am o relație de respect cu Gigi Becali, cu care am vorbit în câteva rânduri la telefon. Sper să-i fac un cadou, să vedem dacă putem„, a spus Iftime înaintea partidei.

Echipele de start

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Culio, Hoban, Djokovic – Deac, Ţucudean, Omrani.
Rezerve: Vâtcă, Males, Bordeianu, Peteleu, De Luca, Costache, Mailat.

FC Botoşani: Pap – Patache, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Oaidă – Roman I, Fulop, Golofca – Roman II
Rezerve: Brînză, Dumitraş, Chitoşcă, Chindriş, Târşă, Piftor.