Manchester City, învinsă pe teren propriu de Tottenham în Premier League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 februarie 2022, ora 13:03,
Manchester City

Manchester City, liderul campionatului de fotbal al Angliei, s-a înclinat la limită pe teren propriu în faţa formaţiei Tottenham Hotspur (scor 2-3), sâmbătă seara, într-un meci contând pentru etapa a 26-a a sezonului.

Atacantul Harry Kane a fost eroul oaspeţilor, reuşind să marcheze de două ori în întâlnirea de pe Etihad Stadium, mai întâi în minutul 59, iar apoi în prelungirile reprizei secunde, aducând victoria echipei sale în minutul 90+5.

Pentru Tottenham a mai înscris Dejan Kulusevski (4), în timp ce golurile „cetăţenilor” au fost reuşite de Ilkay Gundogan (33) şi Riyad Mahrez (90+2 – penalty).

În urma acestui eşec, Manchester City a rămas cu un avans de şase puncte faţă de ocupanta locului secund, FC Liverpool, care s-a impus la pe teren propriu, cu 3-1, în partida cu Norwich City.

Rezultate:
Sâmbătă
West Ham United – Newcastle United 1-1
Au marcat: Dawson (32), respectiv Willock (45+1).

Southampton – Everton 2-0
Au marcat: Armstrong (52), Long (84).

Liverpool – Norwich City 3-1
Au marcat: Mane (64), Salah (67), Diaz (81), respectiv Rashica (48).

Arsenal Londra – Brentford 2-1
Au marcat: Smith-Rowe (48), Saka (79), respectiv Norgaard (90+3).

Crystal Palace – Chelsea Londra 0-1
A marcat: Ziyech (89).

Brighton – Burnley 0-3
Au marcat: Weghorst (21), Brownhill (40), Lennon (69).

Aston Villa – Watford 0-1
A marcat: Bonaventure (78).

Manchester City – Tottenham 2-3
Au marcat: Gundogan (33), Mahrez (90+2 – penalty), respectiv Kulusevski (4), Kane (59, 90+5).

Duminică sunt programate meciurile Leeds United – Manchester United şi Wolverhampton – Leicester City.