Manchester City s-a calificat în finala FA Cup, după ce a învins Chelsea

Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 20 aprilie 2024, ora 21:11,
Manchester City

Echipa engleză Manchester City a învins, pe Wembley, scor 1-0, gruparea londoneză Chelsea, în semifinalele Cupei Angliei.

Manchester City este priam finalistă din FA Cup

Pe Wembley, City a început meciul din semifinalele Cupei Angliei fără Haaland printre titulari. „Cetăţenii” au dominat însă prima repriză, londonezii replicând abia în minutul 37, prin Palmer.

Ocaziile s-au succedat de la o echipă la alta, însă golul a căzut abia în minutul 84, când Doku i-a trimis lui De Bruyne, belgianul i-a pasat lui Bernardo Silva şi acesta a stabilit scorul meciului. Elevii lui Guardiola s-au impus cu 1-0 şi s-au calificat în finala Cupei Angliei.

A doua semifinală se va juca, tot pe Wembley, duminică, între Manchester United şi echipa de ligă secundă Coventry City.