Manchester United, al patrulea meci consecutiv fără victorie în Premier League

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat duminică, 14 aprilie 2024, ora 11:17,
premier-league

Manchester United a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în Premier League după remiza de sâmbătă, 2-2 pe terenul lui Bournemouth, în etapa a 33-a.

Bournemouth, care a jucat mult mai bine şi ar fi meritat victoria, a marcat prin Dominic Solanke, în minutul 16, şi Justin Kluivert (36). Golurile echipei antrenate de Erik ten Hag au fost reuşite de căpitanul Bruno Fernandes, în minutele 31 şi 65, ultimul din penalty.

Manchester United este pe locul 7 şi riscă să rateze calificarea în viitoarea ediţie a cupelor europene. Gruparea de pe Old Trafford a obţinut o singură victorie în ultimele şapte meciuri şi este la 10 puncte de locul 4, când mai are şase meciuri de disputat.

Bournemouth se află pe locul 12.

Lider este Manchester City, cu 73 de puncte după 32 de jocuri, urmată de Arsenal, 71 p (31 j), Liverpool, 71 p (31 j), Aston Villa, 60 p (32 j), Tottenham, 60 p (32 j), Newcastle, 50 p (32 j), Manchester United, 50 p (32 j), West Ham, 48 p (32 j) etc.

Pe ultimele trei locuri, retrogradabile, sunt Luton, 25 p (33 j), Burnley, 20 p (33 j) şi Sheffield United, 16 p (32 j).

Rezultate consemnate sâmbătă în această etapă:
Newcastle United – Tottenham Hotspur 4-0
Au marcat: Isak (30, 51), Gordon (32), Schaer (87)
Radu Drăguşin a rămas pe banca de rezerve la oaspeţi

Manchester City – Luton Town 5-1
Au marcat: Hashioka (2 – autogol), Kovacic (64), Haaland (74), Doku (87), Gvardiol (90+3), respectiv Barkley (81)

Burnley – Brighton 1-1
Au marcat: Brownhill (74), respectiv Muric (79 – autogol)

Brentford – Sheffield United 2-0
Au marcat: Arblaster (64 – autogol), Onyeka (90+3)

Nottingham Forest – Wolverhampton 2-2
Au marcat: Gibbs-White (45+1), Danilo (57), respectiv Cunha (40, 62)

Bournemouth – Manchester United 2-2
Au marcat: Solanke (16), Kluivert (36), respectiv Bruno Fernandes (31, 65 – penalty)

Duminică se dispută partidele West Ham – Fulham, Liverpool – Crystal Palace şi Arsenal – Aston Villa, iar luni este programată întâlnirea Chelsea – Everton.