Mare surpriză la BCR Iaşi Open! Principala favorită a fost eliminată în Turul 1

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 02 august 2022, ora 22:07,
Yuki Saito o va întâlni în Turul 2 la BCR Open Iași pe Paula Ormaechea (Argentina, 248 WTA), care a trecut cu 7-5, 6-3 de Lavinia Tănăsie (755 WTA, lucky loser)

Jucptoarea elvețiană de tenis Viktorija Bolubic (92 WTA, cs 1) a fost eliminată în Turul 1 la BCR Iași Open de japoneza Yuki Saito (195 WTA, venită din calificări), cu 3-6, 4-6.

Japoneza Yuki Saito a învins-o pe principala favorită de la BCR Iași Open în 98 de minute

Jucătoarea asiacă s-a desprins la 3-0 în primul set, dar și-a pierdut serviciul la 2-3. Ea a realizat break la 4-3, deși Golunic a condus cu 40-0, după care și-a făcut serviciul și a câștigat setul.

Partea a doua a meciului a fost mult mai echilibrată. În primele șapte game-uri au fost nu mai puțin de 15 mingi de break. Condusă cu 0-2, Golubic a întors scorul la 4-3, dar și-a pierdut serviciul la 4-4. În următorul game, Saito a servit pentru meci și fructificat a treia ocazie ivită, producând cea mai mare surpriză a turneului.

Următoarea adversară a japonezei este Paula Ormaechea (Argentina, 248 WTA), care a trecut cu 7-5, 6-3 de Lavinia Tănăsie (755 WTA, lucky loser).

România va avea trei jucătoare în turul 2 la BCR Iași Open

Alexandra Cadanţu-Ignatik (153 WTA) s-a calificat în Turul 2 după ce a învins-o cu 6-4, 6-3 cu rusoaica Natalia Vihliantseva (255 WTA). meciul a durat o oră şi 45 de minute, iar în urma acestei victorii românca are 2-1 la meciurile directe.

În optimile de finală s-a calificat și Cristina Dinu, care a beneficiat de abandonul Mihaelei Buzărnescu. Aceasta din urmă s-a accidentat la gleznă când conducea cu 6-1, 5-3 și se pregătea să servească pentru meci.

Miercuri are loc ultimuil meci din Turul 1, în care se întâlnesc Ana Bogdan (75 WTA, cs 3) și Oana Simion (470 WTA).

În turneul de dublu, Andreea Prisăcariu s-a calificat în sferturi alături de bosniaca Anita Husaric, după 6-2, 7-5 cu Yu-Chieh Hsieh, Jing-Jing Lu (TaiwanChina).