Marius Copil este în turul 2 al calificărilor pentru Roland Garros! Care este următorul adversar al românului

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 16 mai 2022, ora 23:29,
Marius Copil

Jucătorul român de tenis Marius Copil (246 ATP) va juca în turul 2 al calificărilor pentru Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului. El l-a învins cu un dublu 6-4 pe francezul Evan Furness (212 ATP, beneficiar al unui wild card).

Următorul adversar al lui Marius Copil este italianul Giulio Zeppieri

Meciul dintre Marius Copil și Evan Furness a durat 76 de minute, iar românul nu și-a pierdut niciodată serviciul. Arădeanul a realizat break în setul de debut 1-1, iar la 5-3 a ratat o minge de set, pe serviciul adversarului. Ulterior, a încheiat manșa cu un game alb.

Copil a „deschis” setul secund cu un break, iar la 5-3 a ratat o primă minge de meci, tot pe serviciul francezului. Lucrurile se puteau complica în game-ul următor, când Furness a avut două mingi de break, dar până la urmă Marius a câștigat punctul izbăvitor.

Următorul adversar al lui Copil este italianul Giulio Zeppieri (215 ATP). Acesta a trecut în primul tur de compatriotul lui Andreas Seppi (137 ATP, cs 24) cu 6-3, 6-4. În cazul ujnei victorii, românul se va lupta pentru un loc pe tabloul principal cu Ramkumar Ramanathan (India, 178 ATP) sau Sean Cuenin (Franța, 595 ATP, wild card).

Cinci românce au fost acceptat pe tabloul principal

Reamintim că Gabriela Talabă-Lee (151 WTA) și Alexandra Cadanţu-Ignatik (152 WTA) au fost eliminate în Turul 1 al calificărilor. Prima a fost învinsă de Aleksandra Krunici (Serbia, 117 WTA, cs 13) cu 7-6 (4), 3-6, 1-6, iar a doua de germanca Jule Niemeier (103 WTA, cs 2) cu 1-6, 1-6.

În calificările feminine vor mai juca două românce. Irina Maria Bara (114 WTA, cs 5) o are adversară pe Jesika Maleckova (Cehia, 252 WTA), iar Mihaela Buzărnescu (118 WTA, cs 15) pe Xinyun Han (China, 813 WTA). Ambele meciuri au loc marți.

Simona Halep (19 WTA), Sorana-Mihaela Cîrstea (27 WTA), Elena-Gabriela Ruse (52 WTA), Irina-Camelia Begu (62 WTA) şi Ana Bogdan (91 WTA) sunt direct acceptate pe tabloul principal, iar Jaqueline Adina Cristian (69 WTA) a declarat forfait.

ana bogdangabriela rusemarius copilsorana cirsteaJaqueline Cristianmihaela buzărnescuirina beguGabriela Talabăirina baraalexandra cadantu